Inwestycje

Krakowskie Przedmieście przejdzie remont za miliony. Prace już w wakacje

2024-04-17 14:40

Krakowskie Przedmieście na odcinku między Królewską i Miodową czeka ważny remont. 1 marca przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich poinformowali, że w ogłoszonym przetargu wpłynęły cztery oferty, które mieszczą się w przedziale od 8,6 do 11,8 mln zł. Ponad miesiąc później poznaliśmy wykonawcę.

Jak wyjaśnili drogowcy, prace są potrzebne choćby ze względu na intensywny ruch autobusów na tym odcinku Traktu Królewskiego.

Krakowskie Przedmieście czeka remont

Remont potrwa osiem miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą. Główne roboty prowadzone będą w okresie wakacyjnym, aby były mniej uciążliwe dla mieszkańców. W trakcie remontu Krakowskiego Przedmieścia drogowcy chcą wykorzystać doświadczenia zdobyte przy remoncie ulicy Miodowej.

Tę ulicę, która jest jednocześnie przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia, wyremontowano w latach 2017-2018. Tak jak na Krakowskim Przedmieściu, położono tam nawierzchnię brukowaną. Okazało się, że nawierzchnia Miodowej lepiej znosi ruch pojazdów, szczególnie że dodatkowo jeżdżą nią jeszcze samochody prywatne.

Różnica w wytrzymałości między tymi ulicami wynika głównie z zastosowanej technologii. Krakowskie Przedmieście przeszło w 2008 r. generalny remont, a już w 2015 r. drogowcy musieli wymienić podbudowę i przełożyć bruk na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Królewskiej. Prace te były doraźne i potrwały kilka dni.

Rok później, w ramach przygotowywania dokumentacji projektowej dla ul. Miodowej zlecono także badania stanu nawierzchni i podbudowy na Krakowskim Przedmieściu. W 2017 r. rozpoczęto remont przystanków i przejścia dla pieszych przy Uniwersytecie Warszawskim. Niedługo później wystartowały prace na ul. Miodowej.

W obu przypadkach bruk został ułożony na betonowej podbudowie i połączony spoiwem na bazie żywicy epoksydowej. Tę technologię drogowcy wykorzystali w 2019 r., remontując Krakowskie Przedmieście i kawałek Nowego Światu od ul. Świętokrzyskiej do ul. Królewskiej. Na wspominanym odcinku dodatkowo całość nawierzchni została jeszcze zabezpieczona cementową zaprawą betonową.

- Teraz chcemy zastosować je ponownie na pierwszym odcinku Traktu Królewskiego, który paradoksalnie będzie ostatnim, który przejdzie takie zmiany. Tym samym całkowicie uwolnimy Krakowskie Przedmieście od nierównej nawierzchni i zabezpieczymy je przed wszelkimi dołami i falowaniami - wyjaśnił ZDM.

Ile będzie kosztował remont Krakowskiego Przedmieścia?

1 marca drogowcy poinformowali, że otworzyli już oferty w ogłoszonym przetargu. - Wykonaniem prac zainteresowane są cztery firmy. Ich oferty mieszczą się w przedziale od 8,6 do 11,8 mln zł i są zbieżne lub niższe od kosztorysu. W najbliższym czasie czeka nas ich analiza - przekazali.

Ponad miesiąc później, 15 kwietnia ZDM poinformował, że wykonawca został już wybrany. Będzie nim firma Balzola. - Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy wartej niecałe 8,6 mln zł - blisko 3 mln złotych niższa od przewidzianego budżetu - zaznaczyli drogowcy.

Krakowskie Przedmieście czeka remont. Ulica faluje