Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: JESHOOTS.com / Pexels

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Można dostać aż 136 tys. dofinansowania!

2023-01-05 10:05

Najważniejsze zmiany programu "Czyste powietrze" od 3 stycznia 2023 r. Sprawdźcie, jakie warunki należy spełnić w tym roku, żeby otrzymać dofinansowanie od rządu które może wynieść aż 136 tys. zł.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze" w 2023 roku

Program "Czyste Powietrze" przeznaczony jest właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Od 3 stycznia 2023 weszła w życie kolejna edycja programu. Zmiany wprowadzone w programie mają sprawić, że po pieniądze z tego programu będzie mogło wnioskować więcej osób. Wzrośnie również kwota dofinansowanie na wymianę pieca i ocieplenie budynku.

Najważniejsze zmiany programu "Czyste Powietrze" dotyczą:

  • zmiany wysokości progów dochodowych, zwiększenia kwoty dofinansowania, o jakie można się ubiegać (66 tysięcy złotych przy dofinansowaniu podstawowym i 99 tysięcy złotych przy podwyższonym),
  • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu – jeśli złożony wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca w budynku,
  • obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku,
  • ścieżki bankowej programu – kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że po zmianach w 2023 o środki z programu Czyste Powietrze będzie mogło ubiegać się więcej osób. Podwyższony został próg dochodowy wnioskodawców z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dodatkowo zwiększona została kwota dotacji. W 2023 roku z programu otrzymać będzie można nie 47, lecz aż 99 tys. zł.

Maksymalna kwota dofinansowania z programu „Czyste powietrze” 2023

Z programu „Czyste powietrze” w 2023 r. można otrzymać nawet 136 tys. zł! Aby otrzymać tak wysoką kwotę od rządu należy zdecydować się na demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup, a także montaż pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną.

"Czyste Powietrze" - jak złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie z programu należy składać do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Aktualnie obowiązujący formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych FOŚiGW.

Program ma być realizowany do 2029 roku. Na "Czyste Powietrze" rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld zł.

Wielka podwyżka w PKP Intercity. Bilety kolejowe znów mocno zdrożeją