E-recepta- wszystko co musicie wiedzieć

i

Autor: Shutterstock E-recepta- wszystko co musicie wiedzieć

Zmiany

Znaczne ograniczenia w wystawianiu e-recept. Koniec leków na życzenie pacjenta?

2023-05-11 11:07

E-recepty bardzo usprawniły proces otrzymywania leków. Niestety, ta forma wypisywania medykamentów doprowadziła również do swego rodzaju nadużyć. Teraz Ministerstwo Zdrowia ma w planach ukrócenie praktyk typu: "antybiotyk na życzenie pacjenta". Jakie zmiany nas czekają?

E-recepty zrewolucjonizowały polską medycynę

E-recepty zrewolucjonizowały polski system ochrony zdrowia. W 2019 r. wystawiono 60 mln e-recept, rok później 331 mln. 350 mln e-recept wypisano w 2021 r., 378 mln – w 2022 r. 

- Już ponad 96 proc. recept w Polsce to recepty elektroniczne. E-recepta zdecydowanie ułatwiła pacjentom zakup leków –informowało na jesieni Ministerstwo Zdrowia. E-recepty są wystawiane od 2019 r., a obowiązkowe – od 8 stycznia 2020 roku. Na życzenie można ją dostać od lekarza w formie wydruku.

Czytaj także: Realizacja e-recept po nowemu. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

Chociaż ta popularność cieszy, to prowadzi również do pewnych nadużyć. Pojawiają się strony internetowe, które pozwalają na szybką, SMS-ową lub ankietową komunikację z lekarzem, który właściwie na życzenie wystawi nam dowolny lek. Często jest to antybiotyk lub lek psychotropowy, którego zażywanie wymaga większej kontroli medycznej. Ministerstwo Zdrowia chce takie procedery ukrócić.

Koniec z e-receptą "na życzenie"

E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjną, papierową receptę. E-recepta realizowana jest na podstawie czterocyfrowego kodu, który pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em, zależnie od tego, co wybierze na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Można ją odebrać w aplikacji mojeIKP w telefonie. Jest więc łatwo i przez to często pojawiają się pewne problemy.

To właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć procedurę wystawiania e-recept. Ma to na celu zapanowanie nad elektronicznym rynkiem farmaceutycznym.

Czytaj także: W placówkach medycznych pojawił się groźny grzyb. Jest odporny na leki

Mocna reakcja resortu zdrowia

- Po informacji o śmierci dwóch osób, które otrzymały silne leki psychotropowe bez szczegółowego wywiadu o stanie zdrowia, resort zdrowia zapowiada ograniczenie niekontrolowanego zdalnego przepisywania leków psychotropowych i środków odurzających - informuje portal Prawo.pl.

Ministerstwo Zdrowia planuje więc wprowadzenie zakazu sprzedaży części leków na e-recepty przez internet. Dodatkowo wejść w życie ma obowiązkowa fizyczna konsultacja z lekarzem przez wystawieniem takiej recepty. Resort zdrowia dostrzega nadużycia dotyczące zarówno teleporad, jak i wypisywania recept online.

Ograniczenie możliwości wypisywania na e-receptach będzie dotyczyło określonych grup leków, którymi mogą być m.in. środki uzależniające, odurzające lub zawierające substancje psychotropowe.

Zobacz zdjęcia: Okulistyka i ortopedia w Szpitalu Bródnowskim zmodernizowane

M jak miłość. Nie tylko dzieci Izy i Marcina ucierpią na ich rozstaniu! Chodakowski pogrąży się w nałogu