Oprócz dwóch akwareli do Warszawy wróci Rysunek Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z 1704 r., który został skradziony w 2005 r. z kolekcji prywatnej. W najbliższym czasie dzieło powróci do swojej właścicielki.
Dzieła z XVIII wieku wracają do Polski. Jest za nimi bogata historia
Zabytkowe akwarele przed II wojną światową znajdowały się w kolekcji hr. Edwarda Raczyńskiego w pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. Bogaty zbiór zawierał 68 widoków Warszawy autorstwa Zygmunta Vogla. W celu ochrony dzieł, chwilę przed wybuchem wojny, ówczesny właściciel zdeponował je w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stamtąd część z nich zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
Na początku lat 2000 zabytki znalazły się w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych. Ich zwrot nastąpił 15 września bieżącego roku na mocy porozumienia pomiędzy dotychczasowym posiadaczem a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obie akwarele w najbliższym czasie wzbogacą ponownie zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.
Rysunek skradziony w 2005 r. Pomocy udzieliło FBI
Ministerstwo poinformowało także, że do Warszawy wróci skradziony w 2005 r. z prywatnej kolekcji rysunek Melchiora Steidla. "Rejestracja utraconego dzieła sztuki w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, pozwoliła na jego odnalezienie na terenie USA. O tym fakcie pracownicy resortu kultury poinformowali partnerów z FBI" - przekazało ministerstwo.
Organy ścigania ustaliły, że chwilę po kradzieży zabytek został wywieziony na terytorium Niemiec, skąd trafił na międzynarodowy rynek dzieł sztuki. Zakupu rysunku dokonało National Gallery of Art w Waszyngtonie. " Dokumentacja dostarczona przez MKiDN przyczyniła się do podjęcia przez National Gallery of Art decyzji o zwrocie dzieła. Już niebawem rysunek powróci do Polski i zostanie przekazany właścicielce" - poinformowała dalej instytucja.
Zobacz poniżej zdjęcia zabytkowego bruku na ul. Kruczej w Warszawie: