Zmarły Stanisław Tym

i

Autor: pixabay / Marcin Gierasimowicz Wikipedia (kółeczko)

Pożegnania

Znamy datę i miejsce pogrzebu Stanisława Tyma. Jego ostatniej woli nie uda się spełnić

2024-12-11 15:51

Po śmierci Stanisława Tyma rozpoczęła się fala spekulacji na temat jego pożegnania. W środę poinformowano ostatecznie o dacie i miejscu pochówku artysty. Poznaliśmy też m.in. ostatnią wolę tej wybitnej postaci polskiej kultury. Wiemy już, że niestety nie uda się jej spełnić.

Pogrzeb Stanisława Tyma - kiedy się odbędzie?

Stanisław Tym zmarł w piątek 6 grudnia w wieku 87 lat. W środę poinformowano o szczegółach pochówku artysty. Wiadomo już, że pogrzeb odbędzie się we wtorek 17 grudnia o godz. 11. Miejscem spoczynku aktora będą Powązki Wojskowe w Warszawie.

Dziennikarzom "Super Expressu" udało się ustalić, jaka była ostatnia wola zmarłego. Tym pragnął mianowicie, aby jego skremowane prochy zostały rozsypane wokół drzewa przy jego domu w ukochanej wsi Zakąty na Podlasiu. To tam artysta spędził ostatnie lata życia.

Widać więc, że ostatniej woli Stanisława Tyma nie uda się spełnić. Zgodnie z polskim prawem nie jest bowiem możliwe rozsypywanie ludzkich prochów, ani też pochówek poza przestrzenią cmentarną. 

Ponadto dowiedzieliśmy się, że Stanisław Tym nie chciał oficjalnego pogrzebu z honorami państwowymi.

Stanisław Tym - życiorys, osiągnięcia

Stanisław Tym urodził się w 1937 roku. Realizował się jako aktor, satyryk, reżyser, scenarzysta i literat. Niemal całe swe artystyczne życie związał z Warszawą. Od początku lat 60 zaangażował się w działalność stołecznych kabaretów: m.im. STS, Owca i Dudek. 

Masową popularność zyskał przede wszystkim za sprawą swych filmowych występów. W 1970 wystąpił w głównej roli w kultowym "Rejsie" Marka Piwowskiego, w 1980 jako Ryszard Ochódzki w "Misiu" Stanisława Barei oraz w 1991 roku w tej samej roli w filmie "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego.

Od 1987 roku przez blisko dwadzieścia lat zajmował się reżyserią teatralną. Występował też ze skeczami kabaretowymi w telewizji.

Od drugiej połowy lat 90 stał się felietonistą - pisał dla tygodnika "Wprost", dziennika "Rzeczpospolita" a następnie dla tygodnika "Polityka".

"(...) stale opisywał absurdy polskiej rzeczywistości, puentując ją także satyrycznymi rysunkami. Z ostrym, przenikliwym humorem, ale też z niezwykłą wrażliwością" - napisano w pożegnaniu na łamach "Polityki".

Stanisław Tym był laureatem wielu nagród - za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na FPFF w Gdyni w 1992, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998, czy tytułu Mistrza Mowy Polskiej z 2010 roku.

Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach:

Byliśmy w gabinecie „Misia”. To tu Stanisław Tym grał prezesa Ryszarda Ochódzkiego
Historia ze Sławomirem Koprem
Aktorzy NIE CHCIELI grać u BAREI! Kultowe KOMEDIE PRL-u. Historia z Koprem