Damian Jaworek Rzecznikiem Praw Uczniowskich w Warszawie
Rzecznik Praw Uczniowskich został wyłoniony w otwartym konkursie, do którego zgłosiło się 16 osób. Ostatecznie, po m.in. testach, na rozmowy kwalifikacyjne zaproszono dwie, z czego jedna - Damian Jaworek - otrzymała stanowisko.
- Jego głównym zadaniem będzie informowanie uczniów o przysługujących im prawach - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - Będzie też organizował spotkania, debaty i warsztaty o charakterze informacyjnym oraz będzie odpowiedzialny za promowanie postaw demokratycznych, zasad równości i przeciwdziałania dyskryminacji.
Lista obowiązków nowego Rzecznika Praw Uczniowskich jest dość długa. Będzie nie tylko współpracował ze szkołami, ale także m.in. z jednostkami miejskimi. Według przewodniczącej Komisji Edukacji w stołecznej radzie miejskiej to stanowisko jest odpowiedzią na wiele uczniowskich problemów. - Trafiają do nas różne sprawy dotyczące praw uczniów: od tego, czy nauczyciel ma obowiązek udostępniać prace klasowe czy testy, po tematy praw osób LGBT - mówi Dorota Łoboda.
Czytaj również: Co działo się w ośrodku dzierżawionym przez Rosjan? Sąsiedzi ujawnili, co pamiętają
Rzecznik Praw Uczniowskich zapowiedział, że powoła zespół, z którym będzie współpracował przy powierzonych mu zadaniach. - Dla mnie bardzo ważne jest to, by wszyscy uczniowie byli traktowani z szacunkiem, żeby czuli, że mają wpływ na to, co się dzieje w ich szkołach i żeby czuli, że są rozumiani, słuchani i mają głos - mówi Damian Jaworek.
Rzecznik Praw Uczniowskich rozpocznie pracę po 12 grudnia.