szpital

i

Autor: Hippopx

Bez zdejmowania plastra zobaczymy, co dzieje się z raną. Zespół z PW opracował inteligentny opatrunek

2022-11-22 19:56

Zamiast za każdym razem zdejmować plaster, będzie można zobaczyć w telefonie, co dzieje się z naszą raną. Zespół z Politechniki Warszawskiej opracowali SmartHEAL, czyli inteligentny plaster.

Wczesna diagnostyka

Ocenia stan rany, przyspiesza gojenie i wykrywa infekcje. Plaster SmartHEAL ma pomóc osobom starszym, u których organizmy leczą się nieco wolniej. Urządzenie może odmienić życie seniorów i ułatwić wczesną diagnostykę.

- Diagnostyka ran polega zwykle na zdjęciu opatrunku, obejrzeniu go i z każdym takim zdjęciem ryzykujemy infekcję, przedłużenie czasu leczenia. Jest to też niekomfortowe dla pacjentów. Tu wkracza SmartHEAL. Korzystając ze zintegrowanego czujnika pH, jesteśmy w stanie zbadać stan rany bez zdejmowania opatrunku - mówi Tomasz Raczyński z Politechniki Warszawskiej.

Polecany artykuł: Warszawa gotowa na mecz Polska - Meksyk na Mundialu 2022. PKiN będzie dziś wyglądał inaczej

Nowoczesna medycyna

Wyniki z czujnika będziemy mogli śledzić w dedykowanej dla plastra aplikacji. Twórcom zależało, by była ona dostępna dla każdego użytkownika smartfona.

- Nasz czujnik mierzy pH rany. Trafiliśmy na badania, które wskazują, że w zależności od stanu leczenia zmienia się pH rany i jest też zauważalna zmiana podczas wystąpienia infekcji. Analizując poziom pH, jest nam to w stanie dać dobrą informację, co się dzieje z raną i będzie to widoczne w aplikacji - dodaje Raczyński.

Koszt wykonania jednego takiego plastra ma wynosić 50 groszy. Żeby trafił na rynek, musi jednak przejść szereg badań.

Warszawa szykuje się do świąt. Na ulicach zawisła iluminacja, na placu Zamkowym stanęła choinka

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?