żonkile

i

Autor: Pixabay

Historia

Żonkile symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Co oznaczają?

2024-04-19 14:32

W ramach Akcji Żonkile 2024 wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile na ulicach Warszawy. Akcja ma upamiętniać 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Papierowe żonkile można również zrobić samodzielnie - muzeum Polin udostępniło instrukcję krok po kroku. Dlaczego akurat żonkile stały się symbolem zrywu? Jaka historia tym stoi?

Żonkile - symbol powstania w getcie warszawskim

Również w tym roku, przy okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim mieszkańcy stolicy będą mogli otrzymać na ulicach miasta papierowe żonkile z datą zrywu. Wielu obdarowanych będzie się zapewne zastanawiało, jak to się stało, że akurat te kwiaty noszą podobną symbolikę. Rąbka tajemnicy w tym temacie uchylili oczywiście historycy.

- Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku, 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile - czytamy na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Swoje wspomnienie związane z żonkilami ma również działaczka społeczna Paula Sawicka. - Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile - przekazała psycholożka i przyjaciółka Marka Edelmana.

Akcja Żonkile 2024. Jak zrobić żonkila z papieru? Instrukcja

Papierowe żonkile będą rozdawane na ulicach 19 kwietnia, aby każdy mógł upamiętnić 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przypinając je do swojego płaszcza.

Osoby, które mieszkają poza Warszawą albo po prostu nie spotkają na swojej drodze wolontariuszy, również mogą upamiętnić rocznicę. Symbol powstania można wykonać samodzielnie z papieru. Wystarczy pobrać darmowy szablon udostępniony przez Muzeum Polin, przenieść go na żółty papier lub wydrukować, a potem odpowiednio złożyć.

Szablon i instrukcję wykonania żonkila krok po kroku znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Totalny tłum na nowej kładce w Warszawie. Rowerem nie da się przejechać