pieniądze

i

Autor: Pxfuel

Finanse

ZUS przypomina o ważnym wniosku o dodatkowe pieniądze. "Nie należy zwlekać"

2024-04-11 14:35

ZUS od 1 lutego przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca maja 2025 r. Przedstawiciele Zakładu zachęcają, aby nie zwlekać ze złożeniem odpowiedniego dokumentu. Dotąd w skali kraju dostarczyło go już niemal 2,7 mln osób.

ZUS podkreśla, że aby nie mieć przerwy w wypłacie 800 plus, warto złożyć wniosek do końca kwietnia. - Rodzice i opiekunowie z województwa mazowieckiego tylko do 28 marca złożyli ponad 418 tys. takich wniosków, w całym kraju niemal 2,7 mln. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca - przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

ZUS apeluje o pośpiech z wnioskami o 800 plus

Dlaczego pośpiech przy składaniu wniosku jest tak ważny? Jak przypomniał Ściwiarski, termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego dokumentu. Jeśli rodzic chce zachować ciągłość wypłaty świadczenia od czerwca, poprawnie wypełniony wniosek o 800 plus powinien złożyć do końca kwietnia. Wówczas pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do niego do 30 czerwca.

- Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu - do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się później i to już bez wyrównania za czerwiec. Świadczenie ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem - dodał rzecznik.

Przypomnijmy, że wniosek o 800 plus można złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Nowa kładka pieszo-rowerowa w Warszawie - otwarcie:

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wojewódka