ZUS pokazał nowe dane dot. L4
Jak przekazali przedstawiciele ZUS, do grupy chorób i zaburzeń, o których mowa, zalicza się m.in. schizofrenię, depresję, czy nerwicę. Poza tym pracownicy biorą zwolnienia lekarskie np. ze względu na zaburzenia osobowości, zaburzenia nerwicowe oraz reakcje na ciężki stres.
- W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Ubezpieczeni spędzili na takich zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2022 roku wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej - przekazał ZUS.
Przedstawiciele Zakładu podkreślili również, że najczęstszą przyczyną zwolnienia lekarskiego w ramach tej grupy chorób i zaburzeń była reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Z ich powodu wystawiono aż 477,6 tys. zaświadczeń lekarskich na 8,86 mln dni absencji chorobowej. Poza tym pracownicy udawali się na L4 z powodu epizodu depresyjnego (251,6 tys. zaświadczeń na 5,14 mln dni) oraz innych zaburzeń lękowych (246 tys. zaświadczeń 4,77 mln dni).
ZUS pokazał przy tym także, w których miesiącach zaświadczeń z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono najwięcej. Pod tym względem na pierwszym miejscu uplasował się październik (128,3 tys. zaświadczeń na ponad 2,37 mln dni), później marzec (125,4 tys. zaświadczeń na 2,30 mln dni) oraz wrzesień (121,2 tys. zaświadczeń na 2,23 mln dni). Najmniej takich zwolnień, choć wciąż ponad 100 tys., wystawiono w lutym.
Dzień Bezpieczeństwa na PGE Narodowym - zobacz zdjęcia: