Dziesięć mało znanych atrakcji Warszawy według AI
Zainspirowani możliwościami sztucznej inteligencji postanowiliśmy sprawdzić, czy poradzi sobie ona z zadaniem wskazania najciekawszych, mało znanych atrakcji Warszawy. To o wiele trudniejsze zadanie dla modelu językowego niż wykaz najpopularniejszych atrakcji, takich jak warszawska Starówka, Krakowskie Przedmieście czy Łazienki Królewskie. Jednak i z tym wyzwaniem AI (a konkretnie ChatGPT) poradził sobie bez zarzutu). Oto wygenerowana przez sztuczną inteligencję lista:
- Fort Bema – zarośnięty fort na Bemowie stanowiący jeden z najlepiej zachowanych części Twierdzy Warszawa. Miejsce idealne na spacer z nutą tajemnicy i historii w tle. Znajdują się tam m.in. opuszczone kazamaty i most zwodzony.
- Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek – wyjątkowa kolekcja ponad 150 historycznych domków dla lalek i miniatur z całego świata, mieszcząca się na ulicy Podwale przy warszawskiej Starówce.
- Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (Skwer im. Jana Jura-Gorzechowskiego) – spokojne miejsce na wolskiej części Muranowa, upamiętniające osoby, które przeciwstawiały się totalitaryzmowi. Znajduje się na miejscu dawnego więzienia kobiecego „Serbia”, pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią. Swoje miejsce pamięci ma tu m.in. Marek Edelman.
- Kościół św. Augustyna na Nowolipkach – jeden z nielicznych budynków, które przetrwały powstanie w getcie warszawskim. Wciąż nosi ślady walk i historii. Jest to również miejsce wydarzeń z 1959 roku, które noszą nazwę cudu na Nowolipkach.
- Ulica Złota 62 i mur getta – na tej ulicy zachował się autentyczny fragment kamienicy z czasów getta stanowiącej w czasie okupacji mur oddzielający dzielnicę żydowską od reszty świata.
- Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej – małe muzeum z dużą kolekcją historycznych przedmiotów aptecznych i leków, mieszczące się w autentycznym wnętrzu zabytkowej apteki na warszawskiej Starówce.
- Zespół Stacji Filtrów w Warszawie – nadal działający obiekt z końca XIX wieku projektu Williama Lindleya, z piękną ceglaną architekturą. Stanowi część systemu wodociągów warszawskich. Można go zwiedzać podczas dni otwartych.
- Podziemia Starego Miasta – mniej znane korytarze piwniczne pod kamienicami Rynku Starego Miasta, które są dostępne do zwiedzania indywidualnie, a także wraz z przewodnikiem.
- Cmentarz ewangelicko-reformowany - ukryty przy ulicy Żytniej na Woli, w cieniu bardziej znanych nekropolii, z pięknymi nagrobkami z XIX i XX w., pełen zadumy i spokoju. Spoczywają tu m.in. Stefan Żeromski i Jeremi Przybora.
- Dawna wyspa na Wiśle (Kępa Potocka) - zielona oaza na Marymoncie, doskonała na rower, spacer lub piknik z dala od zgiełku. Znajduje się tu popularny wśród okolicznych mieszkańców park Kępa Potocka.
Zobacz mało znane atrakcje Warszawy wskazane przez AI w naszej galerii: