Bulwary wiślane to serce Dzielnicy Wisła. To tu każdego dnia tysiące warszawiaków i warszawianek spędza swój czas wolny spacerując, jeżdżąc rowerem, korzystając z usług wielu lokali lub ćwicząc. Ten wyjątkowy teren jest wspólną przestrzenią wszystkich mieszkańców i mieszkanek, dlatego też ważne jest przyswojenie kodeksu dobrych praktyk dzięki któremu wypoczynek nad rzeką jest bezpieczniejszy. Dzielnica Wisła przypomina więc swoich "13 przykazań wiślanych".
Jak mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy - Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem
Polecany artykuł:
13 przykazań wiślanych - jak bezpiecznie spędzać czas nad rzeką?
Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły stwierdził - Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo, że było to blisko pięć lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się jej urokami.
Zasady brzmią następująco:
- Troszczę się o przyrodę
- Sprzątam po sobie
- Nie niszczę – dbam
- Szanuję spokój mieszkańców
- Szanuję uczucia mieszkańców
- Spożywam % tam gdzie mi wolno
- Ogniska w dozwolonych miejscach
- Do Wisły wchodzę tylko po kolana
- Spaceruję i odkrywam
- Zwierzęta trzymam blisko siebie
- Tylko legalny handel
- Pływając przestrzegam zasad na wodzie
- Reaguję, kiedy jest potrzeba
re\Wisła, czyli wiślana kampania na rok 2022
Co roku miasto realizuje kampanię wiślaną – w tym sezonie przebiega ona pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji Dzielnica Wisła prowadzi wiele działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Organizuje też akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni terenów nadbrzeżnych.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!