Historia

42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Jak przebiegały pierwsze godziny w Warszawie?

2023-12-13 16:13

42 lata temu, 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. W międzyczasie rozpoczęto masowe aresztowania działaczy opozycyjnych. Jak przebiegały pierwsze godziny w Warszawie?

Stan wojenny kojarzy się przede wszystkim z orędziem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, ówczesnego Prezesa Rady Ministrów. Jego wystąpienie bez dwóch zdań wywołało poruszenie w całym społeczeństwie. Jak się okazało, przemówienie zostało nagrane z nocy 12 na 13 grudnia na obszarze koszar przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.

Wprowadzenie stanu wojennego w Warszawie. Jak wyglądały pierwsze godziny?

Podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego zapadło dzień wcześniej, 12 grudnia 1981 r. Oddziały Warszawskiego Okręgu Wojskowego przystąpiły do ogromnej operacji logistycznej, polegającej na siłowym zajęciu centrum telekomunikacyjnego w Warszawie, obiektów radia i telewizji przy ul. Woronicza oraz 30. piętra Pałacu Kultury. Pozostałe budynki radiowo-telewizyjne obsadzono żołnierzami.

Następnie po godz. 6:00 doszło do opanowania lotniska Okęcie. Wojsko rozpoczęło również działania zmierzające do zablokowania warszawskich węzłów drogowych oraz patrolowania szlaków komunikacyjnych. Jak wskazał w swojej monografii pt. "Stan wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981–1983" historyk Tadeusz Ruzikowski, do stolicy Polski skierowano łącznie 18,5 tys. żołnierzy, 340 czołgów, 470 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty (BWP).

Żołnierze LWP otrzymali w dodatku zadania dot. zastraszania okolicznej ludności. Za pomocą wyjazdów na warszawskie ulice ciężkich wozów opancerzonych oraz czołgów starano się wywrzeć presję na osobach, chcących przyłączyć się do demonstracji Solidarności, zaplanowanej na 17 grudnia.

Zobacz poniżej zdjęcia Pałacu Saskiego przed wojną:

Pomniki gwiazd PRL cz. 2. Niezapomniani
Listen on Spreaker.