Żonkile od wolontariusza i z "żonkilomatu"
Akcja Żonkile jest akcją społeczno-edukacyjną, dlatego ma na celu zarówno przypominanie o wydarzeniach powstania w getcie jak i uczenia młodych pokoleń o tym, czym to powstanie było.W tym roku mimo pandemii w niewielkiej liczbie na ulicach Warszawy pojawią się wolontariusze, którzy będą rozdawać żonkile.- Muzeum nie prowadziło w tym roku naboru nowych wolontariuszy. 19 kwietnia skorzystamy z pomocy tych, którzy pomagają nam na co dzień. - mówi Żaneta Czyżniewska z Muzeum POLIN - Wolontariuszy będzie można spotkać w zaledwie kilku punktach Warszawy.
Lista punktów, gdzie spotkamy wolontariuszy:
- okolice stacji metra Politechnika
- stacja metrum Centrum
- stacja metra Świętokrzyska
- stacja metra Ratusz Arsenał
- Dworzec Centralny
- Dworzec Wileński
Nowością mają być tzw. żonkilomaty. Papierowe żonkile będzie można pobrać z rocznicowych słupów, zlokalizowanych w głównych punktach komunikacyjnych Warszawy. Organizatorzy zapowiadają też okolicznościowy mural, który pojawi się nieopodal metra Centrum.
Ci, którzy będą woleli zostać w domu, mogą pobrać okolicznościową grafikę ze strony Muzeum POLIN, wydrukować ją i umieścić w oknie. W tym roku ponownie też będą dostępne nakładki na zdjęcia profilowe w mediach społecznościowych - do znalezienia choćby na Facebooku Muzeum POLIN.
Ambasadorami tegorocznej Akcji Żonkile zostali Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.
Polecany artykuł:
Kobiety w centrum uwagi
Motywem przewodnim 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim będą kobiety, ich perspektywa oraz udział w powstaniu. - Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, ukrywały rannych, albo walczyły z bronią w ręku. - mówi Żaneta Czyżniewska - Chcemy też podkreślić, że historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. Jest tutaj historia Debory Baran, która tęskniła w palącym się getcie za zapachem wołyńskich lasów czy Halinki Rochman, która przyjęła kulkę przeznaczoną dla swojej koleżanki, Ruśki Rosenfeld i tak zastrzelonej kilka dni później... Chcemy sprawdzić kim były kobiety aktywne w powstańczej walce w getcie, jak zmieniały się w trakcie walki, albo co stało się z tymi, które przeżyły wojnę.
Takim tematom poświęcona będzie dyskusja w przeddzień rocznicy wybuchu powstania. 18 kwietnia o godzinie 18 na profilu Muzeum POLIN na Facebooku dyskutować będą Sylwia Chutnik, dr Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg. Porozmawiają o tym, czym różnią się wspomnienia walczących kobiet od wspomnień walczących mężczyzn. Następnego dnia o tej samej godzinie spotkanie z Krystyną Budnicką, jedną z niewielu, która przeżyła powstanie w getcie warszawskim.
Muzeum POLIN przygotowało w sumie kilkanaście wydarzeń. Pełen program znaleźć można TUTAJ.
Edukacja także dla najmłodszych
Akcja Żonkile nie obeszłaby się bez programu edukacyjnego. W tym roku jest on dostosowany specjalnie do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym. Jeszcze do 15 kwietnia mogą się zgłaszać szkoły, które chcą w tym programie uczestniczyć. W tym roku znalazły się atrakcje także dla najmłodszych, czyli uczniów klas 1-3. - Będą to opowiadania Justyny Bednarek i Zofii Staneckiej. Temat zagłady jest potraktowany w tych opowiadaniach bardzo subtelnie, z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych odbiorców. - mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum POLIN - Z tych opowiadań dzieci się dowiedzą co to jest empatia, jak ważna jest przyjaźń i pomaganie sobie wzajemnie w trudnych czasach. To są tematy bardzo aktualne szczególnie w dobie pandemii.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!