800 plus nie dla najbogatszych
W rozmowie na antenie TVN24 poseł Petru zaznaczył, że "od dawna jest zwolennikiem, [...] żeby wprowadzić limit na 800 plus dla osób bardzo zamożnych". Jednocześnie polityk wskazał, że jest to jego prywatna opinia, "propozycja teoretyczna", której nie popiera sejmowa większość ani rząd.
- To jest podstawa filozofii dobrego, skutecznego państwa i bardzo bym chciał, żeby tego typu podejście miało miejsce w kolejnych budżetach, bo problem budżetu to jest problem nie tylko koalicji, to jest problem całej Polski - powiedział Petru.
Poseł został zapytany, kto jego zdaniem jest "bardzo bogaty" i na jakim poziomie powinno wyznaczyć się wspomniany próg. - [...] ważne, co zostałoby zaakceptowane [...]. Na przykład mamy już 600 tys. rocznego dochodu - stwierdził Petru. Ostatecznie zauważyć należy, że polityk i tak wskazał niezwykle wysoki w skali zarobków w Polsce limit, który objąłby bardzo małą grupę obecnych świadczeniobiorców.
Czytaj również: Nie skaczą na skakance, nie zrobią "fikołka". Kondycja polskich dzieci poważnie niepokoi
Kto dziś otrzymuje 800 plus?
Program "Rodzina 800+", którego głównym celem jest finansowe wsparcie rodzin w wychowaniu pociech, przysługuje obecnie na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Przy przyznawaniu świadczenia nie ma znaczenia dochód osiągany przez rodzinę.
Rodzice, którzy chcą otrzymywać 800 plus, powinni złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to uczynić jedynie elektronicznie - za pośrednictwem PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia oraz swojego banku.
W przeszłości świadczenie było wypłacane w kwocie 500 zł. Od 1 stycznia 2024 r. jego wysokość została podniesiona o 300 zł.
Alcatraz - kultowy akademik w Warszawie - zobacz zdjęcia: