Spis treści
- Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (23-31 lipca)
- Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (1 sierpnia)
- Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (po 1 sierpnia)
Jak przekazali przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, program tegorocznych obchodów będzie naprawdę bogaty w różnorodne wydarzenia. Przygotowane zostaną m.in. spektakl teatralny, koncerty, gra miejska. Nie zabraknie także oczywiście oficjalnych uroczystości z udziałem najważniejszych osób w państwie.
Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (23-31 lipca)
Obchody tegorocznej rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się we wtorek, 22 lipca wernisażem wystawy czasowej "Najlepsi. Cichociemni. Grom". Przedstawiciele MPW poinformowali, że ekspozycja zostanie poświęcona cichociemnym spadochroniarzom AK oraz Jednostce Wojskowej GROM, podkreślając elitarność służby oraz opowiadając o "ludziach, ich losach, motywacjach i wartościach, którymi się kierują". Wystawę będzie można oglądać aż do czerwca 2026 r.
Na piątek, 25 lipca, na godz. 20:00 zaplanowano natomiast koncert i premierę albumu Julii Pietruchy. "Na 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego powstał projekt muzyczny PIETRUCHA | MIUOSH | PIETRUCHA. Efektem współpracy będzie płyta oraz koncert wyjątkowych artystów, którzy w ten sposób upamiętnią bohaterów wydarzeń z 1944 r. Kuratorką projektu została wokalistka, autorka piosenek i aktorka - Julia Pietrucha, która we współpracy ze scenarzystką i poetką Natalią Pietruchą oraz producentem i raperem Miuoshem nagrała album »SIERPNIOWE«" - czytamy w programie obchodów. Koncert odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety można kupić przez internet lub w kasie Muzeum.
Tego samego dnia, 25 lipca ruszy tegoroczna edycja konkursu fotograficznego im. Eugeniusza Lokajskiego "Pamięć «W» kadrze", która potrwa do 7 sierpnia. W ramach konkursu wybrane zostanie najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów 2025.
Od niedzieli, 27 lipca udostępniona zostanie natomiast plenerowa wystawa "Starba. Fotograf Warszawy 1944", którą do 3 października będzie można oglądać w ramach "Galerii Przystanek" (ogrodzenie Parku Żeromskiego, pl. Wilsona). Podzielona na dwie części ekspozycja obejmie zdjęcia okupowanej stolicy oraz fotografie z samego Powstania Warszawskiego. Również 27 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w godz. 11:00-14:00 odbędzie się plenerowe spotkanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat pt. "Od konspiracji do wolności, czyli historie pradziadków". Wstęp będzie bezpłatny.
Tego samego dnia o godz. 18:00 w Parku Wolności zorganizowana zostanie msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków. Nabożeństwo będzie można obejrzeć w internecie - w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego i na Dominikanie.pl.
30 lipca o godz. 11:00, również w Parku Wolności odbędzie się spotkanie Powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, w ramach którego zaplanowano uroczystość nadania odznaczeń państwowych. W wydarzeniu wezmą udział osoby zaproszone - Powstańcy oraz ich rodziny. Tego samego dnia rozpocznie się trzydniowy zlot harcerski w 81. rocznicę Powstania Warszawskiego pod hasłem: "Ich ścieżki nasze drogi". "W programie blisko 100 wydarzeń i spotkań - oprócz udziału w obchodach 81. rocznicy Powstania Warszawskiego m.in. spotkania z Powstańcami Warszawskimi oraz członkami projektu Korzenie Pamięci, gra miejska śladami żoliborskiego batalionu »Żywiciel«, ognisko harcerskie, nocna gra miejska »Nocna Zmiana Miasta« czy warsztaty artystyczne" - czytamy na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (1 sierpnia)
Najważniejszym momentem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego będzie oczywiście Godzina "W". O 17:00 całe miasto zatrzyma się, aby oddać hołd swoim bohaterom. Muzeum przekazało, że 1 sierpnia od godz. 15:00 w Parku Wolności działać będzie studio plenerowe, w którym będzie można m.in. wysłuchać opowieści samych Powstańców.
Również 1 sierpnia o godz. 20:30 na pl. Piłsudskiego odbędzie się ceniony przez mieszkańców stolicy koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Dokładne szczegóły tegorocznego wydarzenia nie są jeszcze znane - będziemy je przekazywać na bieżąco.
Rocznica Powstania Warszawskiego - program 2025 (po 1 sierpnia)
Już po najważniejszej części obchodów warszawiacy nadal będą mogli wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających odwagę Powstańców. 3 sierpnia w godz. 10:00-20:00 w Hali B Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Włościańskiej 52 odbędzie się gra główna plenerowej gry miejskiej "Labirynt 44. Ostatnie spojrzenie" (etapy miejskie jeszcze w lipcu). Udział jest możliwy po rejestracji.
W dniach od 3 do 6 sierpnia o godz. 20:30 w Muzeum Powstania Warszawskiego zainteresowani obejrzą również spektakl "Co dla Pani/Pana znaczy być szczęśliwą/ym?" w reżyserii Katarzyny Szyngiery (premiera - 1 sierpnia o północy). Bilety są dostępne w sprzedaży internetowej. Na 3 sierpnia, godz. 17:00 zaplanowano Masę Rowerową szlakiem batalionu "Zaremba-Piorun" z udziałem przewodnika Piotra Wierzbickiego. Uczestnicy wyruszą z Parku Wolności. Od 4 do 6 sierpnia odbywać się będą natomiast warsztaty kaligrafii przedwojennej z Ewą Landowską "Pisać piękniej" (Biblioteka, Muzeum Powstania Warszawskiego). Udział w zajęciach jest płatny - bilety będzie można kupić online.
Na wtorek, 5 sierpnia zaplanowano Marsz Pamięci w hołdzie ludności cywilnej Woli. Uczestnicy pochodu spotkają się o godz. 18:00, a następnie ruszą w kierunku Cmentarza Powstańców Warszaw o godz. 19:00 ze skweru Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności". Zakończenie wydarzenia planowane jest na godz. 20:30.
Bieg Powstania Warszawskiego - zobacz zdjęcia:

