Kto poprowadzi koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" w 2025 roku?
W stolicy trwają przygotowania do obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, jednym z najbardziej oczekiwanych momentów będzie koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", który już tradycyjnie odbędzie się 1 sierpnia wieczorem na placu Piłsudskiego w sercu miasta.
Podobnie jak w poprzednim roku, wielkie emocje budzi osoba prowadzącego to wydarzenie. Wszystko przez to, że w 2024 roku po raz pierwszy od 2017 roku koncertu nie prowadził dziennikarz Tomasz Wolny, który był znany ze świetnego kontaktu z powstańcami i zaangażowania w kultywowanie pamięci o wydarzeniach z 1944 roku.
Wolnego zastąpił wówczas Jan Emil Młynarski, kompozytor, wokalista i miłośnik folkloru warszawskiego, a prywatnie syn Wojciecha Młynarskiego. Jednak wielu widzom jego konferansjerka nie przypadła do gustu i żałowano, że Wolny został odsunięty od wydarzenia. Przypomnimy, że Tomasz Wolny rozstał się z TVP po 14 latach, na skutek zmian, jakie zaszły w spółce po przejęciu władzy przez koalicję 15 października.
Przeczytaj również: Znamy oficjalny program obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Apel powstańców w sprawie prowadzącego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"
W tym roku swój głos w tej sprawie zabrali sami powstańcy warszawscy. Część żyjących uczestników zrywu wystosowała apel o to, aby to właśnie Tomasz Wolny został prowadzącym tegoroczny koncert w TVP.
"My, żyjący weterani Powstania Warszawskiego - żołnierze, sanitariuszki, łączniczki, ostatni naoczni świadkowie czasów hekatomby II Wojny Światowej, zwracamy się z prośbą o wysłuchanie naszej woli, aby kolejny uroczysty koncert „WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ (NIE)ZAKAZANE PIOSENKI” organizowany tradycyjnie 1 sierpnia każdego roku, poprowadził pan Tomasz Wolny, dziennikarz, harcerz, wolontariusz, ale nade wszystko nasz wieloletni, niezawodny druh i przyjaciel, a dla wielu z nas niemal przybrany wnuk. Człowiek obecny wśród nas w chwilach radosnych jak i trudnych; empatyczny słuchacz, uczeń i wierny emisariusz i apologeta naszej misji. Misji mającej na celu zachowanie pamięci i popularyzację wśród młodzieży wolnościowego zrywu Warszawy w sierpniu 1944 roku."
"Naszym zdaniem jest w tej roli właściwym człowiekiem na właściwym miejscu" - piszą powstańcy o Tomaszu Wolnym.
Pod apelem podpisało się szesnastu powstańców, w tym m.in. wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Janusz Maksymowicz ps. Janosz, skarbnik tegoż gremium Bogdan Bartnikowski ps. Mały, a także Leszek Żukowski ps. Antek.
Nasza redakcja zwróciła się do biura prasowego miasta z prośbą o udzielenie informacji w sprawie tego, kto 1 sierpnia 2025 poprowadzi koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", ale do momentu publikacji artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2024 - zobacz zdjęcia z koncertu: