Rocznica Powstania Warszawskiego 2025 - program główny uroczystości
Program główny obchodów 81. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpocznie się już w niedzielę, 27 lipca o godz. 10:00 uroczystościami przy kamieniu Żołnierzom "Żywiciela" (Park Żołnierzy "Żywiciela", ul. Popiełuszki). W środę, 30 lipca o godz. 11:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano spotkanie Powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim (wstęp z zaproszeniami). W czasie wydarzenia odbędzie się uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych.
Na czwartek, 31 lipca na godz. 11:00 przypadnie uroczysta sesja Rady Warszawy na Dużej Auli Politechniki Warszawskiej. Tego samego dnia, o godz. 18:00 na pl. Krasińskich odprawiona zostanie uroczysta polowa msza święta (wstęp z zaproszeniami), a na godz. 19:00 w tym samym miejscu zaplanowano Apel Pamięci i składanie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 2025 - program uroczystości w Warszawie
Główna część obchodów w piątek, 1 sierpnia rozpocznie się o godz. 9:00 uroczystością przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68). Na godz. 10:00 zaplanowano uroczystość przy pomniku Mokotów Walczący 1944 (Park gen. Gustawa Orlicz-Dreszera), a na godz. 11:00 - Marsz Mokotowa (z Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej). Po marszu zostaną złożone kwiaty pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa).
O godz. 13:15 zaplanowano uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich), a o godz. 14:00 obchody odbędą się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (róg ul. Wiejskiej i Matejki). Przez cały dzień, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych w różnych punktach Warszawy będzie odbywało się indywidualne składanie kwiatów.
O godz. 17:00 cała stolica zatrzyma się, aby oddać cześć Powstańcom w Godzinę "W". Główna uroczystość odbędzie się wtedy przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (wstęp z zaproszeniami). Na godz. 18:30 zaplanowano złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska, oraz modlitwę międzyreligijną przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy (wstęp z zaproszeniami). Dzień zakończy o godz. 21:00 uroczystość na Kopcu Powstania Warszawskiego w Parku Akcji "Burza".
Kolejne uroczystości odbędą się już 5 sierpnia:
- godz. 14:00 - Uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion "Zośka" obozu "Gęsiówka" (skwer między ul. Anielewicza i ul. Okopową);
- godz. 18:00 - Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 (Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności");
- godz. 19:00 - Marsz Pamięci Ofiar Cywilnych Powstania Warszawskiego - uroczyste przejście ze Skweru Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy.
Uroczystość zakończenia obchodów 81. rocznicy Powstania Warszawskiego na Kopcu Powstania Warszawskiego w Parku Akcji "Burza" zaplanowano na 2 października, godz. 18:00.
Warto zaznaczyć, że swój program obchodów tegorocznej rocznicy przygotowało oczywiście tradycyjnie Muzeum Powstania Warszawskiego. Znalazł się w nim m.in. ceniony przez mieszkańców stolicy koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Szczegóły uroczystości szykowanych przez MPW znajdziecie tutaj: 81. rocznica Powstania Warszawskiego. Oto program obchodów 2025.
Każdy warszawiak zainteresowany udziałem w obchodach w swojej dzielnicy znajdzie ich szczegóły we wspomnianym przez nas miejskim informatorze. Dokument jest dostępny na stronie internetowej stołecznego ratusza. Warto tam zajrzeć, aby sprawdzić chociażby, gdzie w okolicy odbędą się duże zgromadzenia w Godzinę "W".
