Duże sukcesy Pogotowia Porządkowego Zarządu Oczyszczania Miasta
Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) działa 24 godziny na dobę przez cały rok. Regularnie więc dba o bezpieczeństwo na ulicach i usuwa z nich nagłe zanieczyszczenia. Od początku roku ekipy Pogotowia interweniowały już 900 razy.
Średnio Pogotowie Porządkowe ZOM interweniuje nawet kilkanaście interwencji dziennie. Jego zadaniem jest usuwanie z drogi wszystkiego, co może stwarzać zagrożenie, np. rozlane paliwo, fragmenty karoserii po wypadku czy żwir, który wysypał się z ciężarówki.
Najczęstsze interwencje dotyczyły w tym roku właśnie ładunków, które wypadły z samochodów. Zazwyczaj były to materiały budowlane, takie jak piasek czy gruz. Czasem zdarzało się również, że dostawca zgubił szyby, styropian, tony skrobi ziemniaczanej, ubrania czy kosmetyki.
Czytaj także: Śmieci w Warszawie nie będą już problemem. Nowe opcje dla mieszkańców miasta
Historyczne dziedzictwo
Każde nowoczesne osiągnięcie opiera się na dawnych pierwszych, nieśmiałych krokach. Sukcesy obecnego Pogotowia Porządkowego Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) nie byłyby możliwe, gdyby nie pierwsze kroki mające na celu utrzymanie porządku w mieście sprzed wielu lat. Wtedy chodziło o zachowanie porządku zależne w większym stopniu od jednostki.
Pierwsze uliczne kosze na śmierci stanęły w Warszawie 22 lutego 1926 roku. Było to niemal sto lat temu i początkowo spotkało się z pewną dozą niepewności. Warszawiacy często rozrzucali śmieci w okolicy kosza, jakby nie mogli do niego trafić, a nowe kontenery ginęły z ulic stolicy zabierane przez złodziei.
Zobacz zdjęcia w galerii: Pierwsze uliczne kosze na śmieci w Warszawie. Często padały łupem złodziei
Interwencje Pogotowie Porządkowego ZOM
Poza opisanymi wyżej interwencjami, drugie w kolejności najczęstsze działania Pogotowia Porządkowego ZOM to usuwanie pozostałości po kolizjach i wypadkach z ulic: potłuczonego szkła czy fragmentów karoserii. Pogotowie Porządkowe zjawia się na miejscu zdarzenia wraz z policją, strażą pożarną czy pogotowiem ratunkowym. Dopiero, gdy ekipy zakończą sprzątanie, możliwe jest bezpieczne wznowienie ruchu samochodowego. Są więc one częścią życia miasta na wielu jego poziomach.
Od początku stycznia służby te oczyściły ulice z plam o łącznej powierzchni niemal 16 tys. mkw. W tym roku Pogotowie Porządkowe ZOM wyjeżdżało do akcji 900 razy, w 2022 r. podjęło 6 tys. interwencji.
Czytaj także: Warszawa będzie ogrzewana ciepłem z tuneli metra? Nowe rozwiązania
Inne obowiązki
Oprócz działania w nagłych sytuacjach Pogotowie Porządkowe czuwa nad czystością podczas świąt państwowych, wydarzeń sportowych i takich wydarzeń masowych, jak przemarsze czy manifestacje. Pomaga również w usuwaniu skutków gwałtownych burz, nawałnic i ulewnych deszczy.
Z całą pewnością bez nich sprawne funkcjonowanie tak wielkiego miasta nie byłoby możliwe.
Czytaj także: Nowe PSZOK-i na Woli i Bielanach. W tych miejscach zostawisz m.in. elektrośmieci i stare opony