Adamczycha

i

Autor: Google Maps Adamczycha

seriale

Adamczycha z serialu "1670" to wieś w województwie mazowieckim. Mieszka tam tylko kilkadziesiąt osób

2024-10-10 21:34

Serial komediowy Netflixa "1670" to najgłośniejsza polska produkcja ostatnich miesięcy. Widzowie doceniają nie tylko humor i satyrę czy aktorski kunszt Bartłomieja Topy i Katarzyny Herman, ale i wiernie oddaną XVII-wieczną scenografię. Okazuje się, że serialowe Adamczycha istnieją naprawdę - to malutka wieś położona na północy województwa mazowieckiego. Sam serial nagrywano jednak w woj. podkarpackim, w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Adamczycha to mała wieś w województwie mazowieckim

Serialowe Adamczycha istnieją naprawdę - to malutka wieś położona na północy województwa mazowieckiego, w gminie Baranowo, niedaleko Ostrołęki. Z danych GUS z 2011 roku wynikało, że Adamczycha zamieszkiwało zaledwie 75 osób. W internetowej encyklopedii przeczytamy jeszcze, że wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Baranowie. 13 grudnia 2023 roku o Adamczychach usłyszała spora część Polski, bo właśnie tego dnia miał premierę serial "1670", który bije rekordy popularności.

Większość scen nagrywano jednak w skansenie w Kolbuszowej.

"1670" na Netflix. Co to za serial?

Akcja 8-odcinkowego serialu dzieje się w tytułowym 1670 roku. Główny bohater, Jan Paweł Adamczewski (Bartłomiej Topa), jest głową szlacheckiej rodziny, właścicielem połowy (mniejszej, jak często podkreśla jego wróg numer jeden, czyli sąsiad Andrzej (Andrzej Kłak)) wsi Adamczycha. Choć prawie nie umie pisać i czytać, chce zapisać się jako wybitna postać na kartach historii Polski, czyli najpotężniejszego państwa na świecie. Serial określany jako komediowy, satyryczny, w oryginalny sposób przedstawia fragment historii Polski, porusza trudne sprawy rodzinne, miłosne czy sąsiedzkie, nie brakuje w nim zwrotów akcji, ale i puenty.

- "1670" to oryginalny format komediowy czerpiący z różnych konwencji. Bohaterowie, umieszczeni na tle codzienności XVII-wiecznej Polski, mierzą się z dość uniwersalnymi i ponadczasowymi bolączkami. Nie jest to opowieść historyczna, lecz pewnego rodzaju fantazja na temat losów szlacheckiej rodziny Adamczewskich, która ma przede wszystkim bawić, a jednocześnie pozwolić uwierzyć w bohaterów, ich emocje oraz pragnienia - mówił cytowany w komunikacie prasowym Maciej Buchwald, który wyreżyserował "1670" wraz z Kordianem Kądzielą.