Adria

i

Autor: Fot. screen YouTube Z A J A C F O T O . C O M / https://www.youtube.com/channel/UC3dPQHSMee-v9J-9Lnb40Xg Najelegantszy lokal stolicy

ADRIA - tak się bawiono w najelegantszym lokalu stolicy! Zobaczcie WIDEO W KOLORZE

2021-12-17 13:38

Ten lokal przed wojną był symbolem elegancji stolicy! Goście mogli korzystać z hallu, zimowego ogrodu, baru i sali tanecznej z obrotowym parkietem. Wyjątkowe wnętrza Adrii możecie teraz obejrzeć w odrestaurowanym, kolorowym wideo. Znajdziecie je w tym artykule.

Adria – przed II wojną światową ta nazwa była dla mieszkańców i mieszkanek warszawy synonimem elegancji. Luksusowy lokal gastronomiczno-rozrywkowy mieścił się w gmachu Towarzystwa Riunione Adriatica di Sicurtà przy ul. Moniuszki 10. Adria była kompleksem pomieszczeń w przyziemiu i podziemiach budynku. 1500 gości, bo tyle był w stanie pomieścić lokal, mogło podziwiać kunszt, z jakim wnętrza zaprojektowali trzej wybitni architekci: Jerzy Gelbard, Grzegorz Sigalin i Roman Sigalin. Adria składała się z hallu, zimowego ogrodu kawiarnianego z ptakami i roślinami pod szklanym dachem, sali kawiarnianej, baru amerykańskiego oraz sali dancingowej, w której znajdował się mały parkiet i parkiet obrotowy. Jak wyglądały zabawy w tym miejscu? Możecie się przekonać oglądając odrestaurowane i pokolorowane wideo!

Poradnik Zdrowie - Komu imbir może szkodzić

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W Adrii trwa zabawa! Obejrzyjcie kolorowe wideo

W 1944 roku niemiecki pocisk artyleryjski kalibru 600 mm zdruzgotał Adrię przebijając się przez strop i wpadając do piwnicy. Na szczęście nie wybuchł, dzięki czemu lokal powrócił do życia po wojnie i funkcjonował aż do 2005 roku. Lata świetności bez wątpienia przypadały jednak na okres przedwojenny. Jak wyglądały imprezy w Adrii? O tym można się przekonać oglądając archiwalne nagrania. Jedno z nich zostało odrestaurowane i pokolorowane przez Mariusza Zająca, który na swoim kanale YouTube niejednokrotnie zamieszczał kolorowe nagrania sprzed dekad. Efekty jego pracy zobaczycie poniżej.