studentka

i

Autor: Unsplash

Z Warszawy

Akademiki w Warszawie gotowe na przyjęcie studentów. Ile trzeba płacić za pokój?

2024-07-10 14:15

Pięć dużych uczelni publicznych w Warszawie - UW, PW, SGGW, WUM i SGH - przygotowało ponad 10,5 tys. miejsc w akademikach. W części domów studenckich opłaty nie zmienią się w stosunku do tych z ubiegłego roku. W dwóch przypadkach wzrosną jednak o 14-15 proc.

Spis treści

  1. Akademiki dla studentów - Uniwersytet Warszawski
  2. Akademiki dla studentów - Politechnika Warszawska
  3. Akademiki dla studentów - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  4. Akademiki dla studentów - Warszawski Uniwersytet Medyczny
  5. Akademiki dla studentów - Szkoła Główna Handlowa

Akademiki dla studentów - Uniwersytet Warszawski

- W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Warszawski będzie dysponował 2710 miejscami w akademikach. Od nowego roku akademickiego będziemy mieć o 380 miejsc więcej dzięki otwarciu nowego akademika na Służewie - przekazała PAP rzeczniczka UW Anna Modzelewska.

Jak dodała, "podczas wnioskowania o miejsca w akademikach przewidziana jest osobna tura dla osób rozpoczynających kształcenie, w której studenci I roku (studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) będą rywalizować tylko między sobą o uzyskanie miejsca w akademiku". Ilu pierwszoroczniaków będzie mogło zamieszkać w akademikach? Jeszcze nie wiadomo, bo wciąż trwa rekrutacja i władze uczelni nie znają jeszcze dokładnego podziału miejsc.

Wysokość opłat za zakwaterowanie zależy od standardu pokoju i kosztów utrzymania miejsca w domu studenckim. Obecnie najtańszy pokój kosztuje 480 zł, a najdroższy 950 zł. Na zbliżający się rok opłaty nie zostały jeszcze ustalone. - Nie ma planów, aby w nadchodzącym roku akademickim opłaty związane z zamieszkaniem w akademiku wzrosły w stosunku do mijającego roku - zapewniła Modzelewska.

W nowym akademiku będzie mogło zamieszkać ponad 380 studentów. Będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi (w tym jedno- i dwuosobowe z łazienkami), a także segmenty złożone z kilku pokoi. - Staramy się, aby warunki oferowane mieszkańcom akademików były jak najlepsze. Stąd trzy lata temu podjęliśmy decyzję o likwidacji pokoi trzyosobowych. Ponadto prowadzimy coraz więcej prac remontowych w akademikach, jak również sukcesywnie wymieniamy wyposażenie - zauważyła rzeczniczka UW.

Akademiki dla studentów - Politechnika Warszawska

Na studentów Politechniki Warszawskiej czeka w akademikach ok. 4300 miejsc. - Liczba ta może się zwiększać wraz z postępującymi robotami remontowymi - ocenił w informacji przesłanej PAP rzecznik uczelni Krzysztof Szymański. Nowych akademików uczelnia nie buduje.

Rzecznik podkreślił, że przydzielanie miejsc w akademikach jest podzielone na kilka "akcji kwaterunkowych", stworzonych z myślą o różnych grupach - najpierw o aktualnych studentach i doktorantach, później o osobach nowo przyjętych.

- Zakładamy, że tzw. główna akcja kwaterunkowa (dla aktualnych studentów i doktorantów) obejmie ok. 2400 miejsc. […] Po jej zakończeniu będziemy wiedzieli, ile miejsc możemy udostępnić do akcji kwaterunkowej dla nowych studentów - podał rzecznik.

Za miesiąc w akademikach uczelni trzeba było dotąd płacić od 320 do 920 zł w zależności od standardu pokoju. Jak poinformował Krzysztof Szymański, stawki pozostaną na zbliżonym poziomie, mogą się różnić o +/- 10 zł.

- W każdym z 11 akademików PW mamy do czynienia z innym wyposażeniem i standardem, co jest m.in. związane z ich stanem technicznym. Poprawiamy sytuację poprzez prowadzone remonty - poinformował rzecznik.

Akademiki dla studentów - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na zbliżający się rok akademicki przygotowała ok. 2500 miejsc w domach studenckich. - To nieco mniej niż w minionym roku z uwagi na większe zapotrzebowanie na pokoje jednoosobowe (jedynki tworzymy z pokoi dwuosobowych) - poinformował PAP rzecznik uczelni Krzysztof Szwejk.

Dodał, że ceny za zakwaterowanie w domach studenckich nie zostały jeszcze ustalone, ale wzrosną o ok. 15 proc. W roku akademickim 2023/2024 studenci musieli płacić od 510 do 950 zł za miesiąc. Stawka zależy od standardu pokoju i "kosztów generowanych przez mieszkańców". Rzecznik SGGW zaznaczył, że na ceny ma też wpływ "polityka państwa w zakresie istotnych składników kosztotwórczych".

Z informacji nadesłanych do PAP wynika, że w pokojach w akademikach są wszystkie potrzebne meble, wspólne kuchnie są w pełni wyposażone, a studenci mają też do dyspozycji przemysłowe pralnie, internet Wi-Fi, pokoje cichej nauki i do ćwiczeń. SGGW nie buduje nowych akademików, a remonty już istniejących przeprowadza na bieżąco każdego roku.

Akademiki dla studentów - Warszawski Uniwersytet Medyczny

Do kolejnego roku akademickiego szykuje się również Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dla studentów przeznaczono tam 574 miejsca w akademikach - w nadchodzącym roku będzie ich tyle samo, co w ubiegłym.

Cena za miesiąc, w zależności od standardu pokoju, wynosiła dotąd od 580 do 910 zł, teraz wzrośnie o 14 proc.

Dyrektor ds. komunikacji WUM Marta Ewa Wojtach przekazała PAP, że w dwóch akademikach studentom zapewniono pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe (łazienki i kuchnie ogólnodostępne znajdują się na każdym piętrze). W trzecim domu studenckim czekają pokoje dwuosobowe z łazienkami i ogólnodostępnymi kuchniami na każdym piętrze.

Akademiki dla studentów - Szkoła Główna Handlowa

Szkoła Główna Handlowa przewidziała 454 miejsca w akademikach, w tym 134 dla studentów, którzy dopiero rozpoczną naukę na uczelni. To więcej o 86 miejsc niż w minionym roku akademickim, bo do użytku zostanie oddany po remoncie akademik "Grosik".

Cennik na zbliżający się rok jest aktualnie przygotowywany, wysokość opłat będzie się różnić w zależności od standardu akademika i liczby osób w pokoju. W roku akademickim 2023/2024 koszt miesięcznego zakwaterowania wynosił 730-900 zł.

- Cen na najbliższy rok nie zmieniamy. Zrobiliśmy inflacyjną waloryzację rok temu, ale obiecaliśmy studentom, że w tym roku nie będzie zmiany - powiedział PAP kanclerz SGH dr Marcin Dąbrowski.

Studenci SGH mogą zamieszkać w pokojach jedno- i dwuosobowych. W Domu Studenckim nr 1, gdzie pokoje są świeżo wyremontowane, będą korzystać ze wspólnej kuchni, WC i natrysków. W DS nr 3 przygotowano segmenty dwu- lub trzypokojowe z pokojami jedno- i dwuosobowymi ze wspólną kuchnią i łazienką oraz nowoczesnymi meblami. Budynek również został wyremontowany.

Kolejowa rewolucja w Warszawie. Przejścia przez tory, na które czekali ponad dwa lata, w końcu otwarte. „Presja ma sens”