Akcja Żonkile 2025 - kiedy się odbędzie? Gdzie będą rozdawane papierowe kwiaty?
Akcja Żonkile zostanie tradycyjnie zorganizowana 19 kwietnia, by upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim. "Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był ostatni przywódca powstania, Marek Edelman. To właśnie od jego gestu - składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta - pochodzi symbol akcji. Kontynuujemy tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili" - przypomnieli organizatorzy.
Czytaj również: Żonkile symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Co oznaczają?
Obchody rocznicy będą oczywiście bardzo bogate, a Akcja Żonkile stanowi ich ważną część. To wyjątkowa okazja, aby przypiąć do ubrań papierowe kwiaty i oddać hołd oraz pokazać pamięć o walczących. 19 kwietnia chętni warszawiacy będą mogli również bezpłatnie zwiedzić wystawy Muzeum Polin, a także wziąć udział w uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Organizatorzy akcji nie udostępnili jeszcze konkretnych lokalizacji, w których będą rozdawane żonkile. Wiadomo jednak, że wolontariuszki i wolontariusze tradycyjnie pojawią się na ulicach niemal całej stolicy. Co ciekawe, zainteresowani akcją mogą również samodzielnie wykonać swój papierowy kwiat. Wystarczy w tym celu odwiedzić stronę internetową Muzeum Polin i pobrać specjalny szablon. Po jego wydrukowaniu wideoinstrukcja przeprowadzi chętnego przez proces składania.
Powstanie w getcie warszawskim 1943
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku jako akt zbrojnego oporu żydowskich bojowników przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. Było to największe wystąpienie zbrojne ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Mimo przytłaczającej przewagi wojsk niemieckich, powstańcy przez niemal miesiąc stawiali opór, broniąc godności i życia w obliczu planowanej likwidacji getta.
Powstanie w getcie warszawskim stało się symbolem heroicznego oporu wobec Holokaustu oraz brutalnej polityki eksterminacyjnej III Rzeszy. Jego uczestnicy zapisali się na kartach historii jako bohaterowie, którzy nie godzili się na bierne poddanie. Dziś pamięć o ich odwadze upamiętniana jest w Polsce i na świecie, a samo powstanie jest ważnym elementem edukacji o Zagładzie i ludzkiej godności.
