Chociaż do kwietnia dzieli nas jeszcze chwila, to już teraz warto przygotować się na obchody powstania w gettcie warszawskim. Poszukiwani są wolontariusze, których zadaniem będzie rozdanie tysięcy papierowych żonkili.
77 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim - największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Aby upamiętnić to wydarzenie, od ośmiu lat organizujemy akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 19 kwietnia na ulicach Warszawy wolontariusze rozdają tysiące papierowych żonkili na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Organizatorzy informują:
Wolontariat indywidualny – zgłoszenia do 24.02.2020
19 kwietnia chcesz rozdawać papierowe żonkile i informować o akcji przechodniów na ulicach Warszawy. Masz rocznikowo 14 lat. Do akcji zgłaszasz się w pojedynkę lub z rodziną i znajomymi
>> Wypełnij formularz: https://bit.ly/3a9G72I
Szkoły warszawskie – zgłoszenia do 1.03.2020
Jesteś nauczycielką/em warszawskiej szkoły i chcesz uczestniczyć z uczniami w rozdawaniu żonkili 19 kwietnia na ulicach Warszawy.
>> Wypełnij formularz: https://bit.ly/2QRno4s
Szkoły, biblioteki, instytucje: organizacja wydarzeń w placówce – zgłoszenia do 13.04.2020
Do akcji zgłaszasz się jako przedstawiciel instytucji (szkoły, biblioteki lub innej organizacji) i chcesz zorganizować w swojej placówce wydarzenie (np. lekcję tematyczną, pokaz filmu lub dyskusję) upamiętniające powstanie w getcie warszawskim.
Wypełnij formularz: https://bit.ly/3a3L6lL
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.