Balon stratosferyczny nad Mazowszem. Wniesie się ponad 20 kilometrów nad ziemię

2023-06-19 11:39

W sobotę pod Otwockiem wypuszczono balon stratosferyczny, którego celem jest przetestowanie rozwiązań stosowanych w ruchu lotniczym. Szczególnie w zakresie bezpieczeństwa lotu oraz lokalizacji. Prognozuje się, że balon wniesie się ponad 20 kilometrów nad ziemię.

Balon stratosferyczny, inaczej stratostat, składa się z balonu, linki mocującej, spadochronu i ładunku badawczego. W tym przypadku ładunkiem były: kamera rejestrująca dane przez cały czas trwania lotu balonu i nadajnik wysyłający obraz z jego aktualnego położenia.

Wzniesie się 20 kilometrów nad ziemię

– Planujemy, że balon poleci ponad 20 kilometrów ponad ziemię. Na balonie zainstalowane zostały nadajniki, które będą wysyłały w czasie rzeczywistym zdjęcia i obraz w technologii 4K. Na żywo będziemy mogli śledzić trajektorię lotu – powiedział pilot Radosław Juda.

Podkreślił, że balon stratosferyczny rządzi się takimi samymi prawami jak balony meteorologiczne, a w górę wznosi się około dwóch metrów na sekundę. – Takie balony mają ściśle określoną masę i wypuszczane są w powietrze za zgodą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zatem na taki lot wymagane jest pozwolenie – wyjaśnił.

Dodał, że balon, który jest napełniony wodorem, w powietrzu utrzyma się do około pięciu godzin, po czym opadnie na ziemię. – Balon po pęknięciu powłoki wyląduje bezpiecznie na spadochronie. Jeżeli znajdziemy taki balon na ziemi, to w pierwszej kolejności należy poszukać dołączonej do niego ulotki z numerem telefonu do organizatora lotu i skontaktować się z nim ustalając formę zwrotu balonu – podsumował.

Balony stratosferyczne mogą służyć nie tylko do testów technologicznych, ale też do badań atmosfery i klimatu. Pierwszy taki balon meteorologiczny został wypuszczony w 1783 roku.

Zobacz zdjęcia z treningu reprezentacji Polski w piłce nożnej w Warszawie:

Polka zabita w Grecji! Najnowsze odkrycia w sprawie Anastazji Rubińskiej