Jak wyjaśniła Joanna Bancerowska z NCK, wystawa składać się będzie z 19 nagrodzonych i wyróżnionych plakatów, których tematyka nawiązuje "do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych, wolnościowych przemian, będącej następstwem sfałszowanych wyborów prezydenckich, przeprowadzonych 9 sierpnia 2020 roku".
Warszawa: wystawa "Biało-czerwono-biały"
Tytuł ekspozycji odwołuje się do historycznych barw Białorusi, które symbolizują wolnościowe aspiracje Białorusinów.
"Wolność jest podstawowym prawem i potrzebą każdego człowieka. Jednak na Białorusi demonstrowanie przywiązania do tej wartości oznacza strach, represje, więzienie, a nawet utratę zdrowia i życia. Dlatego wszelkie wyrazy solidarności z narodem białoruskim, zwłaszcza z osobami prześladowanymi, wśród których znajdują się przedstawiciele polskiej mniejszości, oraz wsparcie dla wolnościowych dążeń mają ogromne znaczenie dla naszych sąsiadów" - napisali organizatorzy ekspozycji.
Podkreślono, że "solidarność i poparcie często wyrażane jest poprzez kulturę i różne formy działalności artystycznej". "Kultura buduje mosty pomiędzy ludźmi i narodami, jest nośnikiem zmian społecznych oraz przestrzenią ekspresji naszej pamięci i solidarności, ale też wiary i nadziei w zwycięstwo wolności" - wyjaśniono.
Wystawa do 4 września
Przypomniano, że konkurs "Biało-czerwono- biały" na plakat zainicjowało NCK we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Konkurs wsparła również liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Plenerową ekspozycję będzie można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie do 4 września.