Bieg Konstytucji 3 Maja - Warszawa 2023
- Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje już 31. edycję Warszawskiej Triady Biegowej. To bieg z olbrzymią tradycją, starszy od wielu zawodników biorących w nim dziś udział. Jednocześnie impreza cały czas się zmienia. W tym roku zawody odbędą się na całkiem nowej trasie ze startem i metą na Nowym Świecie. Tę ulicę od wiosny zamieniamy na weekendy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja na Nowym Świecie pojawi się co najmniej tyle samo kibiców, co uczestników biegu – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Jak dodała, umiejscowienie mety biegu w ścisłym centrum turystycznym upodabnia Warszawę do Berlina czy Paryża.
Czytaj również: Kalendarium biegowe 2023. Jakie zawody odbywają się w Warszawie?
Bieg Konstytucji 3 Maja - zapisy
Zapisy na zawody ruszyły w środę, 5 kwietnia o godz. 12:00 na internetowej stronie Biegu Konstytucji. W wydarzeniu będzie mogło wziąć udział łącznie cztery tysiące osób.
Bieg Konstytucji 3 Maja - dystans, data i godzina, trasa
Biegacze będą musieli przemierzyć wyznaczony dystans (pięć kilometrów) w 55 minut. Wydarzenie rozpocznie się 3 maja o godz. 10:00. Pięć minut później na trasę wyruszy grupa nordic walking.
- Początek pięciokilometrowej trasy umiejscowiony jest przy Nowym Świecie. Biegacze od razu po starcie dobiegną do ronda generała Charlesa de Gaulle'a i skręcą w Aleje Jerozolimskie w kierunku wschodnim - w lewo. Następnie po prawej stronie miną Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego i wbiegną na most Poniatowskiego. Po zbiegnięciu z mostu wykonają nawrót na rondzie Waszyngtona, by wrócić tą samą trasą, ale prowadzącą przeciwnym pasem. Meta zlokalizowana będzie przy starcie, przy ulicy Nowy Świat - poinformowali przedstawiciele ratusza.
Czytaj również: Mecz Polska - Niemcy przyciągnie tłumy kibiców. Wiemy, gdzie zostanie rozegrany
Co ważne, trasa symbolicznie nawiązuje do Konstytucji 3 Maja. Biegacze pobiegną bowiem w obu kierunkach mostem Poniatowskiego.
- Trasa tegorocznego Biegu Konstytucji jest wyjątkowa i wyjątkowo atrakcyjna. Przyzwyczailiśmy się przez lata do startu i mety na Powiślu, ale okoliczności zmusiły nas w tym roku do znalezienia innego rozwiązania. I myślę, że to, co otrzymaliśmy w zamian, jest godnym zastępstwem dla znanego nam od trzydziestu lat schematu. Trasa jest nie tylko spektakularna, ale mocno związana z rocznicą 3 maja. Wszak książę Józef Poniatowski, którego imię nosi centralny most stolicy, był jednym z bohaterów okresu Sejmu Czteroletniego. To jego żołnierska postawa sprawiła, że pierwsza w historii Europy ustawa zasadnicza mogła być w ogóle uchwalona - mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”.
Zobacz, jak wyglądał 17. Półmaraton Warszawski: