Kultowe seriale

Blok "Czterdziestolatka" wciąż stoi. Dziś inżynier Karwowski chodziłby na zakupy do Norblina

2025-01-13 13:10

Mimo upływu czasu (w 2025 od jego premiery minie dokładnie 50 lat) "Czterdziestolatek" pozostaje jednym z najbardziej lubianych seriali w Polsce. Choć znaczną część jego fanów stanowią starsi Polacy, to z pewnością za sprawą uniwersalnego humoru perypetie inżyniera Karwowskiego mogą przypaść do gustu również najmłodszym Zetkom.

"Czterdziestolatek" - jeden z najpopularniejszych polskich seriali. O czym jest?

Serial "Czterdziestolatek" to jedna z najpopularniejszych rodzimych komedii. Choć powstała pół wieku temu, wciąż bawi kolejne pokolenia i jest stale obecna w rodzimej kulturze - między innymi za sprawą tytułowej, przebojowej piosenki w wykonaniu Andrzeja Rosiewicza.

"Czterdziestolatek" opowiada historię warszawskiego inżyniera Stefana Karwowskiego, który przekracza magiczną granicę 40. roku życia i przeżywa kryzys wieku średniego. W tło jego perypetii rodzinnych i zawodowych wpleciona została komunistyczna propaganda sukcesu typowa dla epoki, w której powstawała produkcja. Serialowy Karwowski zaangażowany jest bowiem w powstawanie takich budowlanych ikon PRL-u jak Dworzec Centralny czy Trasa Łazienkowska.

Sympatię widzów serial w reżyserii Jerzego Gruzy zjednał sobie przede wszystkim dawką ciepłego, inteligentnego humoru, a także plejadą znakomitych aktorów występujących w rolach pierwszo- i drugoplanowych. Warto tu wspomnieć m.in. Andrzeja Kopiczyńskiego w roli tytułowej, Annę Seniuk w roli jego żony Magdy, Romana Kłosowskiego jako technika Roman Maliniaka, czy Irenę Kwiatkowską, która stworzyła ikoniczną postać „Kobiety Pracującej”.

Mimo faktu, że premierowa emisja serialu miała miejsce w latach 1975-1978, produkcja TVP do dziś ma swoich wiernych wielbicieli. Dzieło to na trwałe zapisało się w pamięci zbiorowej, o czym świadczą chociażby liczne upamiętnienia serialu w przestrzeni publicznej - np. na Ursynowie istnieje mural przedstawiający jego bohaterów, a w samym centrum Warszawy (tuż obok Dworca Centralnego) funkcjonuje rondo Czterdziestolatka.

Czterdziestolatek - blok rodziny Karwowskich istnieje do dziś

W Warszawie jest też jeszcze jedno szczególne miejsce dla fanów serialu "Czterdziestolatek" i wszystkich miłośników historii polskiej telewizji. Mowa o bloku, w którym mieszkała rodzina Karwowskich w fabule serialu. Budynek ten istnieje naprawdę i mieści się przy ul. Pańskiej 61.

Choć w serialu padały rozbieżne adresy tytułowego bohatera (m.in. Pańska 92 czy 62) to właśnie budynek spod numeru 61 odtwarzał w akcji serialu miejsce zamieszkania Czterdziestolatka i jego rodziny. Warto jednak zauważyć, że w samym bloku nie kręcono scen wnętrz mieszkania Karwowskich - te zostały odtworzone w studio filmowym na bazie autentycznych blokowych mieszkań przy ul. Pańskiej.

Blok i całe osiedle bliźniaczych budynków przy ulicy Pańskiej na warszawskiej Woli powstało w latach 60. i niewiele się zmieniło od czasu kręcenia przygód inżyniera Karwowskiego. Nadal z tego miejsca roztacza się widok na ścisłe centrum Warszawy z Pałacem Kultury. Jednak okolica, podobnie jak i cała Warszawa przeszła od lat 70. spore zmiany i jest wprost nie do poznania.

Między innymi dziś z bloku "Czterdziestolatka" jest tylko 200 metrów (około 3 minuty pieszego spaceru) do modnego kompleksu handlowo-usługowego Fabryka Norblina. W bezpośrednim sąsiedztwie bloku wyrosły też potężne wieżowce zdobiące rondo ONZ. To już zupełnie inna rzeczywistość niż ta przedstawiona w serialu.

Wielka tajemnica serialu "Czterdziestolatek". Historia z Koprem