Wielka Brytania pogrążona w żałobie po śmierci królowej
Po piątkowe wydania dzienników sięgnęli nawet ci, którzy na co dzień nie czytają prasy. Już rano wydania informujące o śmierci królowej Elżbiety II były w Londynie praktycznie nie do zdobycia. Okładki z wizerunkiem królowej to historyczna pamiątka.
Przed Pałacem Buckingham mieszkańcy Londynu i turyści składają kwiaty i zapalają znicze. Miasto pogrążone jest w smutku.
Z dala od Pałacu Buckingham czy innych miejsc związanych z rodziną królewską panuje cisza. Na przystankach autobusowych czy billboardach, gdzie zwykle wyświetlane są reklamy, teraz są portrety królowej. Ale to, co najbardziej zwróciło uwagę korespondenta PAP, to cisza. We wszystkich miejscach, które są czynne - a takich jest dużo - nie ma żadnej muzyki, reklam, komunikatów. Nawet na ulicach, gdzie ruch jest niewiele mniejszy niż normalnie, jest wyraźnie spokojnie.
Oficjalna żałoba państwowa potrwa co najmniej do dnia następującego po pogrzebie. Natomiast żałoba w brytyjskiej rodzinie królewskiej w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II będzie obowiązywała do siódmego dnia po jej pogrzebie.
Jak poinformowano, rezydencje królewskie będą zamknięte do czasu zakończenia pogrzebu królowej. Nie będzie w nich ksiąg kondolencyjnych, wpisów można dokonywać jedynie w wirtualnej księdze, która jest dostępna na stronie internetowej rodziny królewskiej.
Królowa Elżbieta nie żyje
Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. W chwili jej śmierci tron automatycznie przejął jej najstarszy syn Karol. Data pogrzebu Elżbiety II zostanie ogłoszona jeszcze w piątek, najprawdopodobniej odbędzie się on 17 lub 18 września.
Przeczytaj także: Elżbieta II była w Warszawie tylko raz. Zasadziła dąb pamięci
Przeczytaj także: Mieszkańcy Warszawy przed ambasadą Wielkiej Brytanii