Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. na finiszu
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie (powiat wołomiński) to inwestycja, która od samego początku napotykała liczne trudności. Pierwotnie zakładano, że placówka zostanie otwarta w sierpniu 2020 roku, z okazji setnej rocznicy "Cudu nad Wisłą". Tego terminu jednak nie udało się dotrzymać — latem 2020 roku na terenie przyszłego muzeum dopiero symbolicznie wbijano pierwszy szpadel.
Wówczas zapowiadano, że budowa potrwa dwa lata. Tymczasem minęły już ponad cztery, a obiekt wciąż nie został oddany do użytku.
Na domiar złego, pod koniec 2024 roku zmieniono decyzję dotyczącą projektu wystawy głównej. Unieważniono wcześniejsze postępowanie, w ramach którego w 2023 roku przeprowadzono konkurs rekomendowany przez SARP. Ostatecznie nowego wykonawcę wybrano dopiero w 2025 roku.
Kiedy otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej?
Dodatkowo okazało się, że koszt inwestycji wzrósł o 100 milionów złotych w stosunku do pierwotnych założeń i obecnie wynosi około 300 milionów złotych. Generalnym wykonawcą jest spółka Sinievia, należąca do Agencji Mienia Wojskowego.
Wiele jednak wskazuje na to, że zła passa muzeum dobiega końca. Jak ustalił portal muratorplus.pl, zakończenie prac budowlanych planowane jest na 30 lipca 2025 roku, a uroczyste otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 ma się odbyć w sobotę, 16 sierpnia 2025 roku — w 105. rocznicę bitwy warszawskiej.
— Obecnie prowadzone są intensywne prace wykończeniowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Równolegle trwa realizacja wystawy głównej, która będzie kluczowym elementem narracyjnym muzeum — powiedziała Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Dwa wielkie maszty i 17-metrowy nasyp - tak będzie wyglądało nowe muzeum na Mazowszu
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie to inwestycja realizowana przez Muzeum Wojska Polskiego, według projektu pracowni DiM'84 Dom i Miasto, kierowanej przez Czesława Bieleckiego. Obiekt będzie miał powierzchnię 4,8 tys. metrów kwadratowych. Na czterech kondygnacjach znajdą się m.in.:
- sale ekspozycyjne,
- przestrzenie konferencyjne,
- kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.
Całość zostanie posadowiona na 17-metrowym nasypie ziemnym.
Do gmachu muzeum prowadzić będzie 500-metrowa Aleja Zwycięstwa, przy której staną dwa 70-metrowe "maszty zwycięstwa" — najwyższe tego typu konstrukcje w Polsce — symbolizujące pamiętny triumf z 1920 roku.
Przypomnijmy: Bitwa Warszawska była jednym z najważniejszych momentów wojny polsko-bolszewickiej, prowadzonej tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W sierpniu 1920 roku nacierająca na Warszawę Armia Czerwona napotkała zdecydowany opór Wojska Polskiego. Było to zaskoczenie, ponieważ wcześniej Polacy byli w odwrocie, a sytuacja militarna młodego państwa wydawała się beznadziejna. Mimo to udało się odwrócić losy wojny — przełamać impet ofensywy bolszewickiej i zmusić przeciwnika do odwrotu, co doprowadziło do zakończenia konfliktu.
Bitwa ta, według brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara Vincenta D’Abernona, należała do osiemnastu przełomowych starć w dziejach świata. Jej wynik miał dalekosiężne konsekwencje — zatrzymanie ofensywy sowieckiej powstrzymało rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej z Rosji na zachód i południe Europy.
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie - tak prezentuje się na zdjęciach: