Do 7. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie wpłynęło 2241 projektów. To 75 więcej niż rok temu. Wśród nich jest 204 projektów ogólnomiejskich. Najwięcej pomysłów mieszkańców dotyczyło zmian w miejskiej przestrzeni, nowych nasadzeń i oferty sportowo-rekreacyjnej. Warszawiacy zgłosili kilkanaście butelkomatów! To nowa moda - mówią urzędnicy. Wśród najbardziej nietypowych pomysłów warszawiacy wymieniają darmową komunikację na Białołęce w poniedziałki i owocarium, czyli miejski sad, gdzie każdy będzie mógł zerwać owoce i zioła.
- Jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych projektów przodują Bielany (169), Białołęka (160) oraz Mokotów (151). Uwzględniając te najnowsze dane, też widać, że warszawiacy pokochali butelkomaty, murale i neony. Zgłosili też blisko 20 tężni solankowych. Popularne są też wydarzenia sąsiedzkie, takie jak potańcówki, kina plenerowe czy warsztaty edukacyjne - mówi dyrektora miejskiego biura kultury Aldona Machnowska-Góra.
Urzędnicy analizują wszystkie projekty. Te z nich, które zostały poprawnie złożone, zawierają prawidłowy kosztorys i są zgodne z przepisami prawa - przejdą do kolejnego etapu. Już w czerwcu mieszkańcy będą mogli na nie głosować. Miasto przystąpi do ich realizacji w przyszłym roku.