Parklet przy Poznańskiej

i

Autor: Alina Makarczuk Parklet przy Poznańskiej

Budżet obywatelski: Nietrafione pomysły czy zła realizacja? Kontrowersje wokół projektów

2020-01-21 18:07

To ostatnia szansa, aby zgłosić swój pomysł do siódmej edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie! To okazja, żeby zmienić stolicę i zostawić swój skromny ślad na jej mapie. "Zielona Świętokrzyska", trasy rowerowe czy tężnia na Bankowym - to wszystko pomysły mieszkańców! Jednak im więcej projektów miasto realizuje, tym więcej krytyki krąży wokół...

Jak co roku w budżecie obywatelskim mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły. Następnie można na nie głosować, a wybrane projekty zostaną wykonane i sfinansowane przez miasto. Place zabaw, skwery i ścieżki rowerowe, a ostatnio też murale i tężnie. Zgłosić można niemalże wszystko! Stołeczny ratusz przeznaczył w tym roku 83 mln złotych na realizacje zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów. Jednak łatwo zauważyć, że im więcej pomysłów realizuje miasto, tym częściej projekty są krytykowane. Co prawda, zwykle już po tym, gdy inwestycja powstanie. Na liście "najbardziej nietrafionych" ostatnio znalazły się: plaża na Białołęce, plac zabaw dla dorosłych na Mokotowie, parklet przy Poznańskiej i naturalne place zabaw dla dzieci, które stają się często miejscem do spacerów z psami. Łączna wartość tych czterech projektów to blisko 200 tysięcy złotych, a "nietrafionych" pomysłów z każdym rokiem przybywa.

Poprawki do projektów można zgłaszać jeszcze w trakcie głosowania, ale krytycy zwykle pojawiają się dopiero po oddaniu inwestycji do użytku.

- Jeśli uważamy, że jakieś inwestycje są "nietrafione", należy wziąć sprawy w swoje ręce i zgłosić projekt, na który waszym zdaniem powinny przeznaczyć pieniądze władze miasta. Każdy zgłoszony projekt można znaleźć na naszej stronie, tam jest możliwość komentowania. Można w ten sposób zgłosić swoje uwagi lub poprawki i sprawić, że projekt zostanie zmieniony. Druga opcja to zgłoszenie własnego pomysłu, co też nie jest trudne. Co roku zachęcamy do tego mieszkańców - mówi Katarzyna Domańska z Centrum Komunikacji Społecznej.

Pierwszy parklet w Warszawie (na zdjęciu) pojawił się dzięki zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To przedłużenie chodnika przy Poznańskiej. Zainstalowana konstrukcja na pasach parkingowych wyposażona w ławki, zieleń i kosze na śmieci. Nie wszystkim przypała do gustu, ale ktoś na ten pomysł głosował. - Krytyka jest zawsze. Ciekawe jest to, że coraz więcej projektów zgłaszanych przez warszawiaków dotyczy małych zmian w przestrzeni miejskiej, które potrafią czasem zmienić widok dużych ulic, placów czy nawet miasta. Tak na Ursynowie powstają murale, a na placu Wilsona neon, który cieszy się ogromną popularnością wśród warszawiaków. Budżet obywatelski daje szansę, aby każdy mógł w jakiś sposób polepszyć miasto, w którym spędza większość swojego życia - tłumaczy  Katarzyna Domańska z CKS.

Głosowanie na projekty rozpocznie się 15 czerwca. Wtedy będzie można zgłosić też swoje uwagi. Już jutro urzędnicy przystąpią do analizy i oceny projektów, zgłoszonych do siódmej edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego.

Jak się przeklina po warszawsku? Sprawdź swoją wiedzę! [QUIZ]

Pytanie 1 z 6
Które ze słówek to warszawskie określenie 'śmiecia'?