Włodzimierz Karpiński

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Były sekretarz miasta oskarżony o korupcję. Zarobił w ratuszu kilkaset tysięcy złotych

2023-05-19 12:14

Włodzimierz Karpiński jest byłym sekretarzem miasta Warszawy. Stracił swoją funkcję na skutek wykrycia poważnych nadużyć korupcyjnych, z których osiągał wysokie korzyści majątkowe. Oskarżony o wykorzystywanie swojego urzędu dla celów korupcyjnych, wypełnił oświadczenie majątkowe za poprzedni rok.

– Oskarżony o korupcję były sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński zarobił w ubiegłym roku w ratuszu 340 tys. zł. Dodatkowo w radach nadzorczych w metrze oraz w Veolii zarobił 165 tys. zł – przeczytamy w oświadczeniu majątkowym, opublikowanym w czwartek w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.

Sekretarz warszawskiego ratusza w rok zarobił kilkaset tysięcy złotych

Odsunięty od pełnionej dotychczas funkcji Włodzimierz Karpiński, przekazał stołecznemu ratuszowi oświadczenie majątkowe za rok ubiegły. Druk wypełnił w areszcie w Mysłowicach. Poinformował w nim, że jako sekretarz miasta osiągnął dochód w wysokości 339 tys. 866 zł.

Były sekretarz Warszawy zasiadał w spółkach Veolia Energia Warszawa oraz Metro Warszawskie, w których zarobił za poprzedni rok ponad 160 tysięcy złotych.

Minister skarbu państwa w latach 2013-2015 zaciągnął również trzy pożyczki od swoich synów na kwotę oscylującą w granicach 180 tysięcy złotych. Oprócz tego na jego konto została przekazana kwota rzędu 50 tysięcy złotych, jako zaliczka nasprzedaż mieszkania.

Włodzimierz Karpiński odwołany przez Rafała Trzaskowskiego

Oskarżony został zatrzymany w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska - PAP), a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Są oni podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł. Na początku lutego m.in. podobny zarzut w tym samym śledztwie usłyszał b. wiceminister skarbu Rafał Baniak. Obydwaj zostali tymczasowo aresztowani

Karpiński zasiadał również w radach nadzorczych spółek: Metro Warszawskie i Veolia. Jego nazwiska zniknęło ze strony internetowej urzędu miasta oraz miejskiej spółki Metro Warszawskie. W marcu prezydent Warszawy skierował do rad nadzorczych spółek, w których zasiadał Karpiński, innych pełnomocników.