Centralna Droga Krzyżowa

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS

Wielkanoc 2025

Centralna Droga Krzyżowa 2025 w Warszawie. O której i gdzie rozpocznie się nabożeństwo?

2025-04-14 14:18

Wielkanoc 2025 zbliża się wielkimi krokami. Nim wierni rozpoczną radosne świętowanie, Kościół skupi się na wspólnym przeżywaniu Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek ulicami Warszawy przejdzie tradycyjnie Centralna Droga Krzyżowa. Gdzie i o której godzinie rozpocznie się nabożeństwo?

Spis treści

  1. Centralna Droga Krzyżowa 2025 Warszawa - miejsce, godzina
  2. Centralna Droga Krzyżowa - historia nabożeństw
  3. Diecezjalna Droga Krzyżowa 2025 w diecezji warszawsko-praskiej

Centralna Droga Krzyżowa 2025 Warszawa - miejsce, godzina

Droga krzyżowa jest oczywiście nieodłączną częścią Wielkiego Postu. Największe takie nabożeństwo w Warszawie tradycyjnie zaplanowano na Wielki Piątek. Wierni wyruszą spod kościoła akademickiego św. Anny (Krakowskie Przedmieście 68) 18 kwietnia o godz. 20:00. W procesji przejdą do archikatedry św. Jana Chrzciciela (Świętojańska 8).

Modlitwie, która co roku przyciąga ogromne grupy wiernych, będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Ten sam duchowny będzie odpowiedzialny za przygotowanie rozważań. Wierni będą mogli odebrać je w formie broszurki w dniu nabożeństwa.

Czytaj również: Noc Konfesjonałów 2025 w Warszawie. Gdzie odbędzie się nocna spowiedź przed Wielkanocą? [PARAFIE]

Centralna Droga Krzyżowa - historia nabożeństw

Historia organizowanych w Warszawie nabożeństw Centralnej Drogi Krzyżowej sięga 1994 r. Tradycyjnie wierni gromadzą się wspólnie w Wielki Piątek, aby przejść uliczkami okolic Starego Miasta i Traktu Królewskiego. Zazwyczaj modlitwie przewodniczy metropolita warszawski - tak będzie również i w tym roku.

Nabożeństwo co roku przyciąga setki, a nawet tysiące uczestników, chcących duchowo odpowiednio przygotować się do Wielkanocy. Wyjątkiem był oczywiście jedynie okres pandemii COVID-19 - w latach 2020 i 2021 r. Centralna Droga Krzyżowa nie mogła się odbyć. Już w 2022 r. skutecznie powrócono jednak to tej cenionej przez wielu mieszkańców stolicy religijnej tradycji.

Diecezjalna Droga Krzyżowa 2025 w diecezji warszawsko-praskiej

Warto zaznaczyć, że opisana wyżej Centralna Droga Krzyżowa nie będzie jedynym dużym nabożeństwem tego rodzaju, które zostało zaplanowane w Warszawie. W piątek, 11 kwietnia o godz. 18:00 rozpocznie się msza święta w parafii św. Włodzimierza (Kondratowicza 2), po której - o godz. 18:45 - ulicami ruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa diecezji warszawsko-praskiej. Wierni przejdą wspólnie do parafii św. Faustyny (Żuromińska 2). Modlitwa z udziałem bpa Romualda Kamińskiego zakończy się o godz. 20:30.

Warszawa w pierwszych dniach po śmierci Jana Pawła II - zobacz archiwalne zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Zabytkowy kościół w Soninie