Spis treści
- Centrum handlowe zniknie, w planach nowe osiedle
- Bemowo 2.0
- Osiedla zamiast galerii, nowy trend
- Galeria Bemowo
- Trudny czas dla galerii handlowych
Centrum handlowe zniknie, w planach nowe osiedle
Spółka FR Investemtns Bemowo powiązana z węgierskim Futureal planuje wyburzenie Galerii Bemowo i budowę osiedla z siedmioma blokami, w których powstałoby 1215 mieszkań dla blisko 3 tys. osób. Budynki miałyby od czterech do sześciu pięter. Inwestycja jest jednak na wstępnym etapie — teren nie ma miejscowego planu, ale deweloper zamierza skorzystać z tzw. trybu lex deweloper - wniosek nie został jeszcze złożony. Działka w sąsiedztwie Lotniska Bemowo (Babice) ma charakter powojskowy, dlatego inwestycja nie musi być zgodna ze studium, które przewiduje tu wyłącznie usługi - wyjaśnia serwis warszawa.wyborcza.pl.
Bemowo 2.0
O komentarz do tych doniesień poprosiliśmy przedstawicieli galerii. "Nie planujemy zamykać galerii w najbliższym czasie. Aktualnie obowiązująca ustawa lex deweloper, na podstawie której przygotowujemy naszą inwestycję, obowiązuje do końca 2025 roku, z planowanym przedłużeniem do połowy 2026 roku. Naszym celem jest uzyskanie wszystkich wymaganych pozwoleń do tego terminu. Nie oznacza to jednak, że Galeria zakończy w tym momencie działalność. Jest to proces znacznie rozciągnięty w czasie, również z uwagi na umowy najmu, które obowiązują jeszcze długo po tej dacie. Do czasu zakończenia obowiązywania wszystkich umów najmu Galeria Bemowo będzie funkcjonowała bez przerwy" - czytamy w komunikacie zespołu odpowiedzialnego za Bemowo 2.0.
W oświadczeniu podkreślono, że "budynek Galerii Bemowo, liczący prawie 30 lat, wymaga gruntownej modernizacji pod kątem technicznym, ekologicznym i ergonomicznym".
"Od ponad trzech lat szukamy optymalnych rozwiązań, które uwzględniają potrzeby mieszkańców i lokalnej społeczności. Naszą ambicją jest, aby projekt Bemowo 2.0 był nowoczesnym kompleksem odpowiadającym na potrzeby nie tylko mieszkańców osiedla, ale całej lokalnej społeczności" - wyjaśniono, opisując przy tym wizję Bemowa 2.0:
- "Chcielibyśmy, aby w projekcie znalazły się liczne lokale usługowe, w tym supermarket, drogeria, inne sklepy, drobne punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Planujemy również ogólnodostępne parkingi naziemne i podziemny dla Klientów"
- "Planujemy stworzenie ogólnodostępnych terenów zielonych pozbawionych ruchu samochodowego. Projekt obejmuje liczne nasadzenia drzew, krzewów, pnączy, zielone dachy oraz niecki retencyjne. Dzięki temu zlikwidujemy istniejącą obecnie na tym terenie miejską wyspę ciepła, powodowaną przez zwartą zabudowę, dachy pełne urządzeń technicznych, duże parkingi oraz bardzo ograniczoną ilość zieleni (obecnie jedynie 7 drzew). Nowe zagospodarowanie pozytywnie wpłynie na miejskie korytarze wymiany i regeneracji powietrza
- "W przypadku dalszego procedowania w trybie lex deweloper będziemy proponować miastu utworzenie nowego, ogólnodostępnego parku linearnego z miejscami rekreacyjnymi i sportu wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich. Teren ten obecnie jest wynajmowany od miasta Warszawy na potrzeby parkingu galerii, ale po proponowanych zmianach będzie służył całej lokalnej społeczności".
Ze względu na lokalizację w bemowskim klinie napowietrzającym właściciele galerii współpracują z Politechniką Warszawską, Państwowym Instytutem Badawczym i firmą Atmoterm S.A. Analizy tych instytucji potwierdziły, że nowa zabudowa nie wpłynie negatywnie na przewietrzanie miasta.
Osiedla zamiast galerii, nowy trend
Na podobny krok zdecydował się właściciel innej warszawskiej galerii handlowej - Domu Mody Klif, również działającej od 1999 roku. W miejscu galerii powstać ma aż dziewięć nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami na parterze. Z kolei przy ul. Ostrobramskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Promenada, powstały bloki z setkami lokali na wynajem. Za inwestycję odpowiada właściciel Promenady, międzynarodowa firma G-City z siedzibą w Izraelu.
Od lat Warszawa dynamicznie się rozwija i intensywnie zabudowuje. Coraz bliżej jest moment, w którym wolnych działek pod nowe inwestycje - zwłaszcza w centrum - po prostu zabraknie. Rozwiązaniem jest więc burzenie starych nieruchomości i zmiana charakteru zabudowy.
Galeria Bemowo
Galeria Bemowo została otwarta w 1999 roku przy ul. Powstańców Śląskich, tuż obok lotniska, na którym działa m.in. Automobilklub Polski i gdzie latem odbywają się duże koncerty. Kluczowi najemcy galerii to:
- Carrefour,
- Cinema City,
- RTV Euro AGD,
- KFC,
- Pizza Hut,
- Yes,
- Vision Express.
Kierowcy mają do dyspozycji ponad 900 miejsc, w tym parking wielopoziomowy. Sama galeria jest nietypowa, bo rozmieszczona w trzech budynkach z łącznikami. Strefa potencjalnych klientów to, jak podaje galeria, 243 tys. mieszkańców, jednak można odnieść wrażenie, że szczególnie w dni powszednie, miejsce nie cieszy się wielkim zainteresowaniem.
Trudny czas dla galerii handlowych
W styczniu i lutym 2025 r. galerie i centra handlowe straciły 7 proc. klientów rdr. Do tego liczba wizyt spadła o 17 proc. rdr. Częstotliwość odwiedzania tych obiektów zmniejszyła się o 11 proc. rdr., a czas wizyt uległ skróceniu o 3 proc. Tak wynika z obserwacji zachowań ponad 1,3 mln konsumentów w przeszło 710 tego typu placówkach i analizy firmy technologicznej Proxi.cloud. Zdaniem ekspertów Polacy wolą zaopatrywać się w dyskontach nieżywnościowych i uniwersalnych, które ostatnio rozwijają m.in. działy odzieżowe i przemysłowe. Wskazują też na rosnącą popularność e-commerce, ogólne nastroje społeczne i sytuację geopolityczną.
Pierwsze centrum handlowe w Warszawie. Ma już 35 lat, a wciąż zachwyca
Budowa Złotych Tarasów w Warszawie. Archiwalne zdjęcia:
