zdjęcia

Centrum handlowe do rozbiórki. Zamiast niego powstaną bloki. Jest oficjalny komunikat Galerii Bemowo

2025-03-30 6:22

Na terenie Galerii Bemowo, działającej od 1999 roku przy ul. Powstańców Śląskich, zostanie wybudowane nowe osiedle. Centrum handlowe zostanie zburzone, a właściciel zapowiada realizację projektu Bemowo 2.0, który przewiduje mieszkania oraz lokale usługowe, takie jak supermarket, drogeria, restauracje i kawiarnie. To kolejny warszawski obiekt handlowy, który ustąpi miejsca zabudowie mieszkaniowej.

Spis treści

  1. Centrum handlowe zniknie, w planach nowe osiedle
  2. Be­mo­wo 2.0
  3. Osiedla zamiast galerii, nowy trend
  4. Galeria Bemowo
  5. Trudny czas dla galerii handlowych

Centrum handlowe zniknie, w planach nowe osiedle

Spółka FR Investemtns Bemowo powiązana z węgierskim Futureal planuje wyburzenie Galerii Bemowo i budowę osiedla z siedmioma blokami, w których powstałoby 1215 mieszkań dla blisko 3 tys. osób. Budynki miałyby od czterech do sześciu pięter. Inwestycja jest jednak na wstępnym etapie — teren nie ma miejscowego planu, ale deweloper zamierza skorzystać z tzw. trybu lex deweloper - wniosek nie został jeszcze złożony. Działka w sąsiedztwie Lotniska Bemowo (Babice) ma charakter powojskowy, dlatego inwestycja nie musi być zgodna ze studium, które przewiduje tu wyłącznie usługi - wyjaśnia serwis warszawa.wyborcza.pl.

Be­mo­wo 2.0

O komentarz do tych doniesień poprosiliśmy przedstawicieli galerii. "Nie pla­nu­je­my za­my­kać ga­le­rii w naj­bliż­szym cza­sie. Ak­tu­al­nie obo­wią­zu­ją­ca usta­wa lex de­we­lo­per, na pod­sta­wie któ­rej przy­go­to­wu­je­my na­szą in­we­sty­cję, obo­wią­zu­je do koń­ca 2025 ro­ku, z pla­no­wa­nym prze­dłu­że­niem do po­ło­wy 2026 ro­ku. Na­szym ce­lem jest uzy­ska­nie wszyst­kich wy­ma­ga­nych po­zwo­leń do te­go ter­mi­nu. Nie ozna­cza to jed­nak, że Ga­le­ria za­koń­czy w tym mo­men­cie dzia­łal­ność. Jest to pro­ces znacz­nie roz­cią­gnię­ty w cza­sie, rów­nież z uwa­gi na umo­wy naj­mu, któ­re obo­wią­zu­ją jesz­cze dłu­go po tej da­cie. Do cza­su za­koń­cze­nia obo­wią­zy­wa­nia wszyst­kich umów naj­mu Ga­le­ria Be­mo­wo bę­dzie funk­cjo­no­wa­ła bez prze­rwy" - czytamy w komunikacie ze­społu od­po­wie­dzial­nego za Be­mo­wo 2.0.

W oświadczeniu podkreślono, że "bu­dy­nek Ga­le­rii Be­mo­wo, li­czą­cy pra­wie 30 lat, wy­ma­ga grun­tow­nej mo­der­ni­za­cji pod ką­tem tech­nicz­nym, eko­lo­gicz­nym i er­go­no­micz­nym".

"Od po­nad trzech lat szu­ka­my opty­mal­nych roz­wią­zań, któ­re uwzględ­nia­ją po­trze­by miesz­kań­ców i lo­kal­nej spo­łecz­no­ści. Na­szą am­bi­cją jest, aby pro­jekt Be­mo­wo 2.0 był no­wo­cze­snym kom­plek­sem od­po­wia­da­ją­cym na po­trze­by nie tyl­ko miesz­kań­ców osie­dla, ale ca­łej lo­kal­nej spo­łecz­no­ści" - wyjaśniono, opisując przy tym wizję Bemowa 2.0:

  • "Chcie­li­by­śmy, aby w pro­jek­cie zna­la­zły się licz­ne lo­ka­le usłu­go­we, w tym su­per­mar­ket, dro­ge­ria, in­ne skle­py, drob­ne punk­ty usłu­go­we, re­stau­ra­cje i ka­wiar­nie. Pla­nu­je­my rów­nież ogól­no­do­stęp­ne par­kin­gi na­ziem­ne i pod­ziem­ny dla Klien­tów"
  • "Pla­nu­je­my stwo­rze­nie ogól­no­do­stęp­nych te­re­nów zie­lo­nych po­zba­wio­nych ru­chu sa­mo­cho­do­we­go. Pro­jekt obej­mu­je licz­ne na­sa­dze­nia drzew, krze­wów, pną­czy, zie­lo­ne da­chy oraz niec­ki re­ten­cyj­ne. Dzię­ki te­mu zli­kwi­du­je­my ist­nie­ją­cą obec­nie na tym te­re­nie miej­ską wy­spę cie­pła, po­wo­do­wa­ną przez zwar­tą za­bu­do­wę, da­chy peł­ne urzą­dzeń tech­nicz­nych, du­że par­kin­gi oraz bar­dzo ogra­ni­czo­ną ilość zie­le­ni (obec­nie je­dy­nie 7 drzew). No­we za­go­spo­da­ro­wa­nie po­zy­tyw­nie wpły­nie na miej­skie ko­ry­ta­rze wy­mia­ny i re­ge­ne­ra­cji po­wie­trza
  • "W przy­pad­ku dal­sze­go pro­ce­do­wa­nia w try­bie lex de­we­lo­per bę­dzie­my pro­po­no­wać mia­stu utwo­rze­nie no­we­go, ogól­no­do­stęp­ne­go par­ku li­ne­ar­ne­go z miej­sca­mi re­kre­acyj­ny­mi i spor­tu wzdłuż uli­cy Pow­stań­ców Ślą­skich. Te­ren ten obec­nie jest wy­naj­mo­wa­ny od mia­sta War­sza­wy na po­trze­by par­kin­gu ga­le­rii, ale po pro­po­no­wa­nych zmia­nach bę­dzie słu­żył ca­łej lo­kal­nej spo­łecz­no­ści".

Ze względu na lokalizację w bemowskim klinie napowietrzającym właściciele galerii współpracują z Politechniką Warszawską, Państwowym Instytutem Badawczym i firmą Atmoterm S.A. Analizy tych instytucji potwierdziły, że nowa zabudowa nie wpłynie negatywnie na przewietrzanie miasta.

Osiedla zamiast galerii, nowy trend

Na podobny krok zdecydował się właściciel innej warszawskiej galerii handlowej - Domu Mody Klif, również działającej od 1999 roku. W miejscu galerii powstać ma aż dziewięć nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami na parterze. Z kolei przy ul. Ostrobramskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Promenada, powstały bloki z setkami lokali na wynajem. Za inwestycję odpowiada właściciel Promenady, międzynarodowa firma G-City z siedzibą w Izraelu. 

Od lat Warszawa dynamicznie się rozwija i intensywnie zabudowuje. Coraz bliżej jest moment, w którym wolnych działek pod nowe inwestycje - zwłaszcza w centrum - po prostu zabraknie. Rozwiązaniem jest więc burzenie starych nieruchomości i zmiana charakteru zabudowy.

Galeria Bemowo

Galeria Bemowo została otwarta w 1999 roku przy ul. Powstańców Śląskich, tuż obok lotniska, na którym działa m.in. Automobilklub Polski i gdzie latem odbywają się duże koncerty. Kluczowi najemcy galerii to:

  • Car­re­fo­ur,
  • Ci­ne­ma Ci­ty,
  • RTV Eu­ro AGD,
  • KFC,
  • Piz­za Hut,
  • Yes,
  • Vi­sion Express.

Kierowcy mają do dyspozycji ponad 900 miejsc, w tym parking wielopoziomowy. Sama galeria jest nietypowa, bo rozmieszczona w trzech budynkach z łącznikami. Stre­fa po­ten­cjal­nych klien­tów to, jak podaje galeria, 243 tys. mieszkańców, jednak można odnieść wrażenie, że szczególnie w dni powszednie, miejsce nie cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Trudny czas dla galerii handlowych

W styczniu i lutym 2025 r. galerie i centra handlowe straciły 7 proc. klientów rdr. Do tego liczba wizyt spadła o 17 proc. rdr. Częstotliwość odwiedzania tych obiektów zmniejszyła się o 11 proc. rdr., a czas wizyt uległ skróceniu o 3 proc. Tak wynika z obserwacji zachowań ponad 1,3 mln konsumentów w przeszło 710 tego typu placówkach i analizy firmy technologicznej Proxi.cloud. Zdaniem ekspertów Polacy wolą zaopatrywać się w dyskontach nieżywnościowych i uniwersalnych, które ostatnio rozwijają m.in. działy odzieżowe i przemysłowe. Wskazują też na rosnącą popularność e-commerce, ogólne nastroje społeczne i sytuację geopolityczną.

Pierwsze centrum handlowe w Warszawie. Ma już 35 lat, a wciąż zachwyca

Budowa Złotych Tarasów w Warszawie. Archiwalne zdjęcia:

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Brzoska
Warszawa Radio ESKA Google News
Porachunki Osobiste
Tajniki handlu w internecie. Jak SPRAWNIE korzystać z platform sprzedażowych? PORACHUNKI OSOBISTE