Usuwany pojazd

i

Autor: Straż Miejska Warszawa

Z Warszawy

Co, jeśli źle zaparkujesz? Od stycznia zapłacisz jeszcze więcej

2024-01-31 15:05

Nowy rok wiąże się z wejściem w życie zmian w przepisach dot. wysokości opłaty za usunięcie z drogi pojazdu w Warszawie. Dotychczasowe kwoty wzrosły z dniem 1 stycznia o kilkadziesiąt złotych. Do ostatnich dni grudnia ubiegłego roku strażnicy miejscy wydali ponad 16 tys. zleceń usunięcia różnych pojazdów.

Zmiany w przepisach od 1 stycznia 2024 r. Wzrosła znana opłata

W pierwszy dzień nowego roku zaczęła obowiązywać Uchwała Nr XC/2932/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 16 listopada 2023 r. Dokument zmienił wysokość opłaty za usunięcie z drogi pojazdu w trybie art. 130a ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym. Równocześnie wyższe opłaty dotknęły także przechowywania pojazdów na parkingu strzeżonym (jak również odstąpienia lub odwołania zleconego już wcześniej „holowania”).

Według nowych zmian właściciel samochodu osobowego, który zostanie usunięty wskutek niewłaściwego pozostawienia go w mieście, zapłaci za tę „usługę” już nie 606, a 697 złotych. Odpowiednio wzrastają też koszty usuwania motocykli (z 281 do 324 złotych), jak również elektrycznych hulajnóg, motorowerów i rowerów (ze 144 do 166 złotych). Drożeje również doba przechowywania pojazdu na strzeżonym parkingu. Właściciel osobówki zapłaci za nią 60 złotych (zamiast 52), motocykla - 43 złote (wcześniej 37), natomiast motoroweru, hulajnogi elektrycznej czy roweru - 32 złote (w miejsce 27).

Powody usunięcia pojazdu z drogi opisuje dokładniej art. 130a Prawa o ruchu drogowym. Straż miejska zleca usunięcie pojazdu z drogi w przypadku:

  • pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
  • pozostawienia go bez oznakowania kartą parkingową, uprawniającą do postoju na „niebieskiej kopercie”,
  • pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Usuwanie pojazdów w Warszawie. W zeszłym roku wydano ponad 16 tys. zleceń

W 2023 roku (do 28 grudnia włącznie) strażnicy miejscy wydali 16,6 tys. zleceń usunięcia pojazdów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym - usunięto 12,6 tys. pojazdów, w czterech tys. przypadkach doszło do odwołania lub odstąpienia od usunięcia.

Od usunięcia odstępuje się, jeśli osoba kierująca pojazdem zjawi się, zanim zostanie on usunięty. Niezależnie od opłat związanych z „holowaniem”, kierujący pojazdem ponosi również skutki prawne naruszenia przepisów. Na kierowcę może zostać nałożony mandat i przyznane punkty karne – stosownie do popełnionego wykroczenia.

Zobacz poniżej zdjęcia nowych samochodów dla mazowieckich policjantów:

Odholowanie spalonego auta w Radomiu