Coraz więcej dzików w Warszawie. - Wiosna to okres, kiedy dziki się rozmnażają, lochy prowadzą młode. Jest to również czas, kiedy mieszkańcy Warszawy zgłaszają nam wiele przypadków obecności dzików, zniszczeń – zwłaszcza w ogrodach, trawnikach – oraz poczucie zagrożenia bezpieczeństwa - informuje ratusz.
Liczba zgłoszeń, które wpłynęły do Lasów Miejskich w pierwszym kwartale 2021 roku jest prawie trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.Czytaj także: Mały koziołek błąka się po warszawskim osiedlu. "Przyznać się, komu uciekł?" [ZDJĘCIA]
Dlaczego dziki wychodzą do miasta?
Liczebność populacji dzików szacowana jest na około 1000-1500 sztuk i określana jest na podstawie obserwacji pracowników terenowych Lasów Miejskich. Wzrost częstotliwości spotkań z dzikami wynika z różnych przyczyn. Populacja dzików bytująca w mieście jest bardzo liczna, co wynika z:
- dużej dostępności pożywienia poza terenami leśnymi (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki, nieużytki, itp.),
- korzystnych warunków klimatycznych i braku zagrożeń środowiskowych.
Dodatkowo dziki swobodnie przemieszczają się w obrębie miasta, a także pomiędzy stolicą i gminami sąsiednimi. Teren ich żerowania jest często znacznie oddalony od miejsca ich bytowania, a w wielu rejonach pojawiają się okresowo.
Obecność dzików w środowisku naturalnym jest bardzo korzystna, jednak powodują sporo zamieszania, gdy docierają w głąb miasta. Dzięki wysokiej inteligencji radzą sobie dobrze z rozmaitymi przeszkodami oraz łatwo dostosowują swój tryb życia do nas, ludzi.
Jak uniknąć spotkania z dzikami?
Chcąc uniknąć spotkań z dzikami:
- należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
- nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.
Czytaj także: Budżet Obywatelski Mazowsza: To ostatni moment, by zgłosić swój projekt [TERMINY]
Co zrobić, gdy spotkamy dziki?
Gdy dojdzie do spotkania z dzikiem:
- w momencie, gdy zauważymy dzika (a gdy on nas nie zauważył) należy oddalić się, nie wykonując gwałtownych ruchów,
- nie należy uciekać, ponieważ może to sprowokować zwierzę do ataku,
- nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, ale w dalszym ciągu może być niebezpieczny.
Dodatkowo przebywając z psem w miejscach, gdzie może dojść do spotkania z dzikiem, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy – obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa,należy zachować szczególną ostrożność w miejscach bytowania dzików - poznasz je po zrytym terenie.
Czytaj także: Daj lajka urzędnikowi! Nietypowa akcja w urzędzie dzielnicy na Ursynowie
W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej należy skontaktować się z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, które są czynne całą dobę. Można też zadzwonić do Straży Miejskiej pod numer 986.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!