Coraz więcej paczkomatów w stolicy! Czy Warszawiaków czeka paczkomatoza?

i

Autor: Pixabay Coraz więcej paczkomatów w stolicy! Czy Warszawiaków czeka "paczkomatoza"?

Coraz więcej paczkomatów w stolicy! Czy Warszawiaków czeka "paczkomatoza"?

2021-03-10 19:16

Paczkomaty - choć mają ułatwiać życie, mogą stać się problemem. Mieszkańcy stolicy alarmują o coraz większej liczbie nowych punktów do odbioru przesyłek. W Warszawie jest ich już ponad pół tysiąca. I według zapowiedzi gigantów przesyłkowych, wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej.

Coraz więcej paczkomatów

Na problem rosnącej liczby paczkomatów zwraca uwagę m.in. stołeczne stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Jak mówi jego przedstawiciel, Marcin Chlewicki - choć sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, to problem się nasila.

Te gwiazdy siedziały w więzieniu | ESKA XD - Hotplota #17

- Paczkomaty są wszędzie. Często są oklejone reklamami, więc to kolejne nośniki, który w Warszawie mamy już zbyt wiele. Problemem jest też miejsce ich lokalizowania. Z uwagi, że jest ich coraz więcej, to pojawiają się np. pod oknami mieszkańców i powodują hałas. Mieliśmy taki przypadek na Wilanowie. Nie ma też przy nich miejsc parkingowych dla dostawców, więc kierowcy, którzy obsługują te paczkomaty parkują nielegalnie i blokują ruch - mówi Marcin Chlewicki.

Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?

Co zrobić z paczkomatami?

Problemowi tzw. paczkomatozy można jednak zaradzić.

- Jednym z naszych pomysłów, postulatem była np. miejska sieć paczkomatów. Czyli podchodzimy do paczkomatów trochę, jak do wodociągów, czy skrzynek na listy. Czyli, żeby miasto stworzyło sieć paczkomatów, które będą obsługiwane przez różne firmy kurierskie - opisuje Marcin Chlewicki.

Paczkomaty nie są złe

Paczkomatów broni rzecznik firmy InPost, Wojciech Kądziołka i tłumaczy, że powstają one tam, gdzie są potrzebne.

- Paczkomaty na terenach miast, ale nie tylko, są tam, gdzie chcemy odebrać przesyłki. W drodze do pracy, do szkoły, na zakupy. Nie ma tygodnia, żeby mieszkańcy zarówno miast, jak i z wiosek nie zwracali się do nas z prośbą, żeby umieść paczkomat na konkretnej ulicy, w konkretnej dzielnicy. To urządzenie rocznie oszczędza 14 ton CO2, to jest około tej ilości, ile przetwarza 2 tys. drzew - mówi Wojciech Kądziołka.

W całej Polsce jest już ponad 11 tys. paczkomatów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!