Krokusy zakwitły na wiosnę
W wielu polskich miastach możemy podziwiać niebywale miłe widoki. Krokusy zakwitły i cieszą oczy spacerowiczów. Czym tak właściwie są te piękne kwiatki?
Krokusy to małe popularne bulwiaste byliny, które wiosną są jednymi z pierwszych kwiatów w ogrodach i na łąkach. Należą do rodziny kosaćcowatych i pochodzą z krajów Orientu, gdzie niektóre odmiany są wykorzystywane do uprawy szafranu.
Te niewielkie kwiatki dorastają do maksymalnej wysokości 15 cm. Mienią się kolorami od białego, żółtego przez pomarańczowy po fioletowy z żółtymi słupkami w środku. Łatwo pomylić je bardzo trującym zimowitem jesiennym, który jednak kwitnie (jak wskazuje jego nazwa) jesienią. Poza pięknym wyglądem krokusy mają jednak ciemną stronę.
Zobacz zdjęcia: Wiosna w Warszawie. Zachwycające pole krokusów
Czy krokusy są trujące?
Jak się okazuje wszystkie części tej niepozornej i uroczej roślinki są trujące. Krokusy zawierają toksyny, ale nie są one bardzo niebezpieczne dla ludzi. Jednakże warto pamiętać, że u małych dzieci mogą spowodować wymioty i biegunkę.
Rośliny te zawierają również lektyny, które są toksyczne dla psów i mogą powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe.
Czytaj także: Ktoś truje psy na Targówku. Rozrzuca mięso z gwoździami
Czy krokusy są trujące dla psów?
Kiedy jesteśmy z czworonogiem na spacerze uważajmy, by nasz przyjaciel nie zjadł krokusa. Jeśli to tego dojdzie, możemy mieć pewność, że zwierzak to spotkanie pierwszego stopnia odchoruje.
Pies może zmagać się z bólami brzucha i wymiotami. W przypadku zatrucia krokusem lekarz weterynarii będzie się starał pozbyć z organizmu czworonoga trucizny i złagodzić objawy jej działania.
Krokusy trujące dla psów. Jak wygląda leczenie?
Istnieją różne metody usuwania trucizny z organizmu. Jedną z nich jest podanie psu węgla aktywnego, który wiąże truciznę w żołądku. Podanie węgla powinno nastąpić w ciągu 2 godzin od spożycia trucizny, jeśli to możliwe, aby zapobiec przedostaniu się trucizny do krwiobiegu.
Czytaj także: Zostawił psa w bagażniku bez wody i jedzenia. Zwierzę trafiło do schroniska
Inną opcją na złagodzenie objawów jest podanie środków przeczyszczających i leków na wywołanie wymiotów, które pomogą usunąć toksyny z organizmu pieska. Jeśli objawy zatrucia są bardzo ciężkie, można również podać kroplówki, by je załagodzić.
Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Na spacerach szczególnie starajmy się unikać komsupcji krokusów przez naszych czworonożnych kompanów.