Perony stacji Warszawa Centralna

i

Autor: Kgbo / Wikipedia

Z miasta

Czy na warszawskich dworcach jest bezpiecznie? Nowe dane policji

2024-11-05 12:44

Pytamy o bezpieczeństwo na stołecznych dworcach. Czy jest się czego obawiać? Oto nowe statystyki policji przygotowane specjalnie dla warszawa.eska.pl.

Spis treści

  1. Bezpieczeństwo na warszawskich dworcach. Dane policji
  2. Niepokojące statystyki warszawskich dworców
  3. Coraz więcej narkotyków i kradzieży
  4. Narkotykowe eldorado na warszawskich dworcach
  5. Optymistyczne dane
  6. Komentarz policji dot. bezpieczeństwa na dworcach

Bezpieczeństwo na warszawskich dworcach. Dane policji

Na terenie Warszawy działa siedem głównych stacji kolejowych oraz kilkadziesiąt mniejszych przystanków. Ponadto pasażerowie mają do dyspozycji przystanki lokalne, na których zatrzymuje się Warszawska Kolej Dojazdowa.

Jeszcze w latach 90. i na początku 2000. miejsca te - a zwłaszcza znajdujący się w centrum miasta dworzec Warszawa Centralna, czy położony tuż przy targowisku Jarmark Europa dworzec Warszawa Wschodnia - cieszyły się złą sławą. Mówiło się m.in. o narkomanach zaczepiających ludzi, koczujących bezdomnych, napadach w ciemnych zaułkach brudnych korytarzy, czy o podejrzanych osobach kręcących się wśród tłumu pasażerów.

Wiele z tych zjawisk było rzeczywiście prawdziwych i raczej mało kto miał ochotę spędzać na warszawskich dworcach więcej czasu niż ten potrzebny do wejścia czy wyjścia ze swojego pociągu - a już na pewno nikt nie chciał się tam zapuszczać po zmroku.

Niepokojące statystyki warszawskich dworców

Na szczęście te czasy dawno już przeminęły, a wraz z modernizacją i zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa stołeczne dworce stały się zdecydowanie bardziej przyjazne pasażerom. Dość powiedzieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy Centralnej znajdują się Złote Tarasy, Warszawa Wileńska stanowi część centrum handlowego Galeria Wileńska, a przystanek Warszawa Lotnisko Chopina to integralny element wielkiego portu lotniczego.

Nie oznacza to jednak, że na dworcach w stolicy zapanował zupełny ład i porządek, a policjanci z Komisariatu Kolejowego narzekają na brak zajęcia. Na naszą prośbę udostępnili oni dane dotyczące bezpieczeństwa na terenie warszawskich stacji i przystanków kolejowych. Okazuje się, że wiele ze statystyk konkretnych przestępstw stopniowo maleje - pozostałe są jednak mocno niepokojące.

Coraz więcej narkotyków i kradzieży

Przykładowo wykroczenia przeciwko mieniu (art. 119 kw, art. 124 kw) z roku na rok sukcesywnie rosną. W 2021 roku wykryto 1430 takich przestępstw, w 2022 - 1626 a już w 2023 roku - 1918. Jednocześnie wzrasta też liczba nałożonych mandatów karnych - 1314 w 2021 roku, 1501 w 2022 i 1745 w 2023 roku.

Rośnie również liczba przypadków kradzieży - w 2023 wykryto 375 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej 318, a w 2021 roku 207. Maleje natomiast liczba kradzieży kieszonkowych (tylko 34 w ubiegłym roku względem 50 w roku 2022), co sugeruje, że jeśli już na warszawskich dworcach dochodzi do tego rodzaju przestępstw to łupem złodziei pada duża ruchomość, a nie przykładowy portfel wyjęty z kieszeni w dworcowym pośpiechu.

Co niepokojące, coraz więcej jest też przypadków rozboju. Nadal nie są to wielkie liczby, ale jednak niepokojące: 12 przypadków w 2023 roku względem 6 w 2021.

Zdecydowanie najbardziej niepokojąca jest jednak liczba wykrytych przestępstw narkotykowych: w 2021 roku były to tylko 35 przypadki, podczas gdy w 2022 roku już 209, a w 2023 roku - 263 wykryte tego typu sytuacje. 

Narkotykowe eldorado na warszawskich dworcach

Narkotyki i handel nimi to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się policjanci na warszawskich dworcach. Gdy wydawało się, że sytuacje stawała się już dość opanowana, kwestia ta wraca jak bumerang i znów okazuje się, ze handel narkotykami na-, czy przy pomocy kolei kwitnie.

Wystarczy zresztą prześledzić depesze z ostatnich kilkunastu miesięcy, by uzmysłowić sobie skalę problemu: "Młody mężczyzna wił się na podłodze dworcowej poczekalni. Po dobudzeniu mówił, że to po "mefku"", "Obcokrajowiec zatrzymany na Dworcu Zachodnim. Miał przy sobie prawie 6,5 tys. tabletek psychotropowych", "Narkotyki za ponad milion złotych w walizce na Dworcu Zachodnim w Warszawie"

Również po statystykach wyraźnie widać, że to właśnie problem narkotykowy jest głównym wyzwaniem przed jakim stoją policjanci z komisariatu kolejowego.

Optymistyczne dane

Na szczęście są też dużo bardziej pocieszające dane dotyczące bezpieczeństwa na stołecznych dworcach. Marginalną rolę odgrywają na nich bójki i pobicia (zaledwie 2 przypadki w 2023 roku), zdarzenia w wyniku których doszło do uszczerbku na zdrowiu (8 w 2023), ale też wykroczenia przeciw urządzeniom użytku publicznego (wszelkiego typu celowe uszkodzenia czy dewastacje wspólnego dobra), których w 2023 roku odnotowano tylko 117 względem roku 423 w roku poprzednim.

Komentarz policji dot. bezpieczeństwa na dworcach

- Należy zwrócić uwagę, że statystyki dotyczące wykroczeń i przestępstw na warszawskich dworcach są zawyżane przez zgłoszenia pochodzące od pasażerów przejeżdżających przez Warszawę - mówi asp.szt. Artur Wojdat, oficer prasowy Komisariatu Kolejowego Policji w stolicy.

W praktyce oznacza to, że osoba której np. skradziono coś w pociągu w innej części Polski składa zawiadomienie o przestępstwie dopiero na dworcu Warszawa Centralna - tym samym zawyża statystyki dotyczące warszawskich dworców, mimo, że samo zdarzenie nie miało z nimi nic wspólnego. Tak było np. w maju tego roku, kiedy członkini zespołu jazzowego zgłosiła zaginięcie skrzypiec na dworcu Warszawa Zachodnia pomimo, że do zdarzenia doszło podczas podróży pociągiem w relacji Kraków Główny - Kołobrzeg. Instrument finalnie udało się odzyskać a sprawcą kradzieży okazał się mieszkaniec... Torunia.

Marywilska 44 - otwarto tymczasowe miasteczko kontenerowe:

Dworzec jak z bajki! Warszawa Zachodnia robi ogromne wrażenie