Zaczęło się od akcji "Drukujemy dla Medyków" - dzięki niej każdego dnia do najbardziej potrzebujących placówek medycznych trafiają przyłbice. Od 20 marca udało się już sfinansować i wyprodukować ponad 35 tys. przyłbic ochronnych, które trafły do 170 placówek medycznych. Jak informuje jeden z inicjatorów akcji, w trakcie produkcji pojawiły się sygnały, że firmy prywatne są zainteresowane zakupem przyłbic, m.in. dla pracowników fabryk czy sklepów. Tak powstała akcja "Przyłbice dla wszystkich", do której w niespełna 3 tyg. dołączyło ok. 300 firm.
- Chcemy m.in. zapewnić obywatelom przyłbice w rozsądnej cenie. U nas najtańsza taka przyłbica kosztuje 8 złotych, ale zależy
nam także na integracji przedsiębiorców, dla których produkcja przyłbic jest po prostu sposobem na utrzymanie firmy - mówi
Paweł Wasilewski, jeden z inicjatorów akcji.
Ministerstwo Zdrowia i chaos
Inicjatywa rozrasta się bardzo szybko, ale problemem jest rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. W projekcie opublikowanym 14 kwietnia przyłbica została wskazana jako jeden ze środków ochrony osobistej. Dzień później przyłbica zniknęła z głównego zapisu rozporządzenia. - Byliśmy zmuszeni wstrzymać pracę - tłumaczy Wasilewski. Następnie okazało się, że przyłbice wprawdzie zniknęły z rozporządzenia, ale pojawiły się w jego interpretacji. Informacja o stosowaniu przyłbicy znajdowała się na stronie ministerstwa w zakładce "Pytania i Odpowiedzi" jeszcze 22 kwietnia wieczorem. Dzień później treść interpretacji ponownie uległa zmianie i nie było tam informacji o możliwości stosowania przyłbic.
Komentarz Ministerstwa Zdrowia
Nasza redakcja zwróciła się do ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie tych zmian. Zapytaliśmy także, czy są wątpliwości dotyczące skuteczności stosowania przyłbic jako środka ochrony osobistej. Poniżej publikujemy otrzymany komentarz.
- Straciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 697 i 750). Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które zakłada, że:
§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa - informuje ministerstwo.