Parkometr

i

Autor: Michał Ciemniewski Parkometr

Darmowe parkowanie za pomoc uchodźcom? Radna chce ułatwić pracę NGO-som

2022-04-11 10:20

Ciężar pomocy uchodźcom i uchodźczyniom w Warszawie w dużej mierze wzięły na siebie organizacje pozarządowe. To one zajmują się wyżywieniem, transportem i organizacją przepływu ludzi przez stolicę. Jedna z radnych chce ułatwić im pracę. Przedstawiła pomysł czasowego zwolnienia z opłat za parkowanie dla NGO-sów. Więcej na ten temat w artykule.

Warszawa przyjmuje tysiące uchodźczyń i uchodźców z oblężonej wojną Ukrainy. Przyjeżdżając do miasta często nie mieli ze sobą dosłownie nic. Choć na warszawskich dworcach zatrzymuje się już mniej specjalnych pociągów ewakuacyjnych, w stolicy nadal przebywa wiele osób, którym należy zapewnić niezbędną pomoc. W dużej mierze zajmują się tym organizacje pozarządowe. To ich członkowie oraz wolontariusze dbają o wyżywienie, załatwianie formalności, pomoc medyczną itd. Praca NGO-sów jest więc niezwykle ważna, toteż wiele osób wychodzi z założenia, że miasto powinno na różne sposoby ułatwić takim organizacjom działanie. Jedną z nich jest radna Renata Niewitecka, która zaproponowała zwolnienie z opłat za parkowanie dla pomagających Ukraińcom i Ukrainkom w Warszawie. Na jakich zasadach? O tym w dalszej części artykułu.

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Darmowe parkowanie dla NGO-sów - radna złożyła interpelację

Na biurko prezydenta Rafała Trzaskowskiego trafiła interpelacja Renaty Niewiteckiej. Radna apeluje o czasowe zwolnienie z opłat parkingowych pojazdów organizacji pozarządowych świadczących pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w Warszawie. W dokumencie czytamy:

Zwracam się do Pana Prezydenta z interpelacją w sprawie zwolnienia z opłat za parkowanie organizacji pozarządowych niosacych pomoc uchodźcom z Ukrainy. W związku z docierającymi do mnie informacjami od wolontariuszy oraz organizacji pomocowych proszę o możliwość zniesienia opłat za parkowanie dla pojazdów organizacji pozarządowych niosących pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czasowe zwolnienie z opłat za parkowanie mogłoby być wydawane na podstawie wniosku organizacji pozarządowej zawierającego m.in. potwierdzenie niesienia pomocy na danym terenie.

Ile uchodźców i uchodźczyń dotarło do Warszawy?

Apel Niewiteckiej wydaje się być uzasadniony. Dzięki darmowemu parkowaniu, organizacje pozarządowe mogłyby skuteczniej nieść pomoc Ukraińcom i Ukrainkom. A tych w Warszawie nie brakuje. Według szacunków miasta, od początku inwazji (24.02) do stolicy dotarło około 300 tys. osób.

Źródło: bip.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!