„How Is Your Day?” to globalna inicjatywa obejmująca pacjentów i dawców osocza na całym świecie. Kampania skupia się na osobach, które żyją z rzadkimi chorobami, przedstawiając ich doświadczenia, by dzięki temu zwiększyć wiedzę o chorobach, których terapia opiera się na lekach osoczopochodnych. W ramach inicjatywy głos oddawany jest także dawcom, którzy opowiadają o swoich motywacjach i radości z niesienia pomocy innym.
Czytaj także: Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa? Gdzie się zgłosić z objawami?
Uruchomiona została polska wersja językowa strony https://howisyourday.org/pl, na której znaleźć można wspomniane historie pacjentów, którzy dzięki lekom produkowanym na bazie osocza mogą normalnie funkcjonować.
Brakuje osocza
- Pandemia COVID-19 zwróciła uwagę na znaczenie dawstwa osocza w Europie – mówi Maarten Van Baelen, dyrektor wykonawczy PPTA Europe i dodaje – Pandemia stanowi dla nas wszystkich bezprecedensowe wyzwanie, ale nie ustajemy w wysiłkach, by zwracać uwagę na bezpieczne i skuteczne terapie produktami osoczopochodnymi i zapewnienie dostępu do leczenia wszystkim pacjentom, bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdują. W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Tygodnia Świadomości nt. Osocza zapraszamy do zapoznania się z kampanią “How Is Your Day? – Dawcy osocza ratują życie”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat terapii lekami osoczopochodnymi i znaczenia, jakie mają one dla pacjentów.
Skąd się bierze osocze?
Osocze to płynna, zabarwiona słomkowo część krwi, stanowiąca około 55% jej objętości. Składa się przede wszystkim z wody, transportując w organizmie niezbędne do życia cząsteczki, takie jak sole, enzymy, przeciwciała i inne białka. Osocze odpowiada również za różne procesy w ludzkim ciele, np. krzepnięcie krwi czy ochronę organizmu przed infekcjami, a także ich zwalczanie. Niedobór, wadliwe działanie bądź brak któregokolwiek z białek osocza prowadzi do poważnych chorób, które mogą być leczone preparatami wytworzonymi właśnie z osocza.
Czytaj także: Warszawa w żółtej strefie. Ile zachorowań na Mazowszu i w Warszawie? [RELACJA]
Jak pobrać osocze?
Osocze może być pobierane od zdrowych dawców, którzy dobrowolnie oddają je w celu ratowania ludzkiego życia. Proces pozyskiwania osocza to plazmafereza. Poprzez pojedyncze nakłucie jednej z żył, najczęściej w okolicy dołu łokciowego, pobierana jest krew, która przepływa przez specjalne urządzenie oddzielające osocze od pozostałych składników krwi. Osocze gromadzone jest w worku, a pozostałe składniki krwi wraz z należną ilością soli
fizjologicznej tą samą igłą przetaczane są dawcy. Dzieje się tak kilkukrotnie w trakcie pojedynczej donacji trwającej zazwyczaj około godziny. Zaletą plazmaferezy jest to, że pobiera się jedynie osocze, natomiast pozostałe elementy krwi są zwracane dawcy – proces ten jest mniej wymagający dla organizmu i może mieć miejsce częściej niż w przypadku oddawania pełnej krwi, a zatem wiąże się z pozyskaniem większych ilości tego cennego płynu. Osocze może być także odzyskiwane z pełnej krwi oddanej przez dawców.
Ludzkiego osocza nie da się zastąpić
Dzięki zaangażowanym dawcom wielu pacjentów z przewlekłymi rzadkimi schorzeniami jest leczonych produktami, które można wytworzyć wyłącznie z osocza. Istnieje szereg chorób, w których terapia takimi lekami jest jedyną dostępną opcją terapeutyczną. Należą do nich m.in. niektóre pierwotne niedobory odporności, wrodzony obrzęk naczynioruchowy, niedobór alfa-1 antytrypsyny oraz konflikt serologiczny.
Więcej informacji na temat oddawania osocza i kampanii “How Is Your Day” można znaleźć na stronie: https://howisyourday.org/pl