Inwestor planuje przemienić dawny zakład wytwarzający sprzęt spawalniczy, czyli fabrykę opuszczoną przez przedsiębiorstwo Perun Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów na osiedle mieszkaniowe. Oprócz mieszkań mają znaleźć się tam także lokale gastronomiczne, usługowe i handlowe. W lipcu zeszłego roku temu przedsięwzięciu zielone światło dali warszawscy radni, których zgoda była wymagana, gdyż inwestycja jest prowadzona w ramach tzw. ustawy lex deweloper.
Deweloper stworzy skwer przy ulicy Grochowskiej
By móc zrealizować inwestycję, deweloper musiał zobowiązać się do rewitalizacji sąsiedniego skweru. To teren o powierzchni około 300 m kw., gdzie niegdyś znajdował się cmentarz. Teraz firma zabiera się za realizację tej inwestycji. Uruchomiła ona ankietę na swojej stronie internetowej, w której mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat koncepcji zagospodarowania tego terenu.
"Teren zostanie oczyszczony z drzewostanu znajdującego się w złym stanie zdrowotnym i zagrażającemu przyszłym użytkownikom terenu, jednocześnie zostanie uzupełniony o nowe nasadzenia drzew, które będą miały na celu rekompensatę przyrodniczą tego miejsca. Nowe zagospodarowanie ma na celu zwrócenie dzielnicy właściwej funkcji tego miejsca, zintegrowanie lokalnej społeczności poprzez stworzenie przestrzeni do różnorodnego wykorzystania - sami użytkownicy dostosują miejsce do własnych, społecznych aktywności" - czytamy w koncepcji przedstawionej przez dewelopera.
Projekt skweru zakłada, że zostanie on podzielony na 4 główne strefy funkcjonalno-przestrzenne.
"Pierwszą z nich jest strefa wejściowa od ul. Grochowskiej - plac pomiędzy istniejącym budynkiem na terenie parku a Perunem. Strefa środkowa - otwarta przestrzeń - czyli rozległy trawnik rekreacyjny, częściowo znajdujący się pod koronami drzew, z widokiem na odrestaurowane budynki Peruna. Tu użytkownicy mogą dowolnie wykorzystać przestrzeń na uprawianie jogi, fitnesu, leżakowanie, organizowanie małych imprez okolicznościowych czy jedynie poczytanie książki na własnym leżaku. Trzecią strefą jest plac zabaw dla dzieci, z zabawkami z naturalnych materiałów i piaskową nawierzchnią, która stanie się jednocześnie wielką piaskownicą. Czwarta strefa to ogród społeczny - miejsce spotkań mieszkańców pośród własnych zasadzonych kwiatów czy warzyw. Piąta strefa to miejsce dla miejskich zapylaczy - czyli łąka kwietna z polskimi kwiatami, gdzie można obserwować kwiaty i owady" - czytamy w opisie koncepcji inwestora.
Deweloper stworzył ankietę. Każdy może się wypowiedzieć
W ankiecie mieszkańcy mogą zabrać głos do 8 marca. Mogą oni wyrazić swoje zdanie na temat pomysłów dewelopera. Za projekt inwestycji odpowiada biuro architektoniczne WWAA. Skwer ma kosztować 9 milionów złotych.