Remonty w stolicy

Dlaczego w Warszawie są takie korki? Wakacyjne problemy na drogach

2024-08-26 9:05

Ostatnio stołeczni kierowcy mają nadzwyczaj dużo powodów do narzekań. Po Warszawie nigdy nie jeździło się łatwo i szybko, ale ostatnie tygodnie przyniosły prawdziwa kulminację nieszczęść.

Spis treści

  1. Korki w stolicy. Co jest ich przyczyną?
  2. Gdzie kierowcy postoją najdłużej? Wykaz miejsc po prawej stronie Wisły
  3. Wakacyjne remonty warszawskich mostów
  4. Utrudnienia dla kierowców na Ochocie i Woli
  5. Korki w centrum Warszawy
  6. Budowa tramwaju do Wilanowa

Korki w stolicy. Co jest ich przyczyną?

Sezon wakacyjny wiąże się zazwyczaj z mniejszym natężeniem ruchu - w końcu dzieci nie jeżdżą do szkół, studenci na uczelnie, a wiele osób przebywa na urlopach. Teoretycznie zatem na drogach w mieście powinno być spokojniej i milej, a jednak tak nie jest. Dlaczego?

Wszystkiemu winne są wyjątkowo liczne remonty, które objęły newralgiczne obszary w licznych miejscach stolicy. Jak zapowiedział Zarząd Dróg Miejskich trwa wielka "wakacyjna ofensywa remontowa". W zasadzie nie ma dzielnicy, gdzie obecnie nie byłyby prowadzone jakieś prace na głównych drogach. Spójrzmy, gdzie obecnie jeździ się po stolicy najgorzej.

Gdzie kierowcy postoją najdłużej? Wykaz miejsc po prawej stronie Wisły

Ostatnio fatalna sytuacja jest na Pradze-Północ, w rejonie al. Zielenieckiej, a także ulic Targowej i Kijowskiej, gdzie wprowadzono nową organizację ruchu. Trwają tam prace drogowe związane z wymianą nawierzchni drogi. W kierunku ronda Wiatraczna tworzą się gigantyczne korki - niektórzy kierowcy utknęli tam na dwie godziny. Prace w tym rejonie powinny skończyć się do końca sierpnia.

Na Głębokiej trwają prace nad budową buspasa. Tu również prace mają dobiec końca wraz z wakacjami.

Wakacyjne remonty warszawskich mostów

Trwa również remont konstrukcji mostu Poniatowskiego, a na samym moście - na jezdni wiaduktu prowadzona jest obecnie wymiana dylatacji. Największe utrudnienia przewidziane są tu w wakacje.

Drogowcy remontują też wiadukty Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie. Tu prace mają się zakończyć najwcześniej w połowie 2025 roku, jednak idą one niestety wolniej niż zakładało miasto.

Z kolei na moście Gdańskim nad Wisłostradą zamknięto jezdnię w kierunku Pragi-Północ. Na wysokości prowadzonych robót zamknięty jest też chodnik dla pieszych. Przejście na drugi brzeg jest możliwe jedynie dolnym poziomem przeprawy. Prace mają skończyć się jeszcze w wakacje.

Utrudnienia dla kierowców na Ochocie i Woli

Również na Ochocie kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami - na Grójeckiej, za placem Zawiszy jeden pas ruchu jest wyłączony, a jezdnia zwężona. Trwa tu wymiana asfaltu. Również w tym miejscu prace mają się zakończyć wraz z końcem wakacji.

Na granicy Ochoty i Woli kierowcy postoją dłużej niż zazwyczaj w rejonie skrzyżowania alei Jerozolimskich i alei Prymasa Tysiąclecia. Drogowcy prowadzą prace pod wiaduktem kolejowym w ciągu tej drugiej arterii - generuje to duże utrudnienia, zwłaszcza dla skręcających w lewo z alei Jerozolimskich w Prymasa Tysiąclecia. Tu również prace mają się zakończyć z końcem sierpnia.

Co gorsza, prace prowadzone są również na pobliskiej ulicy Bitwy Warszawskiej, gdzie zamknięto jeden pas ruchu (ma to związek z budową tramwaju na Dworzec Zachodni).

Z kolei jedno z głównych skrzyżowań Woli - rondo Kercelak poddawane jest remontowi przez tramwajarzy. To stwarza bardzo duże problemy zarówno dla kierowców, jak i pasażerów komunikacji - tramwaje i autobusy jeżdżą bowiem objazdami. Prace na tym kluczowym odcinku mają dobiec końca 1 września.

Korki w centrum Warszawy

Problemy nie omijają też ścisłego centrum miasta, gdzie zamknięto na stałe tunel pod ulicą Marszałkowską, co generowało duże korki w okolicy. Jest to bezpośrednio powiązane z budową pl. Centralnego oraz przebudową kwartału ulic Złotej i Zgody. Termin tej realizacji to koniec roku.

Na Wisłostradzie, na wysokości Karowej trwa z kolei budowa przejścia dla pieszych prowadzącego do słynnej już składki. Prace powinny skończyć się przed końcem wakacji.

Budowa tramwaju do Wilanowa

Do korków i utrudnień zdążyli się już przyzwyczaić mieszkańcy południowej części Warszawy, gdzie trwają wielkie prace nad sztandarową inwestycją tramwaju do Wilanowa. Ostatnio inwestycja zaliczyła kolejne opóźnienie i obecnie ruch tramwajowy na tym odcinku ma szanse zostać uruchomiony na przełomie października i listopada tego roku.

Korki w centrum Warszawy po zamknięciu tunelu - zobacz zdjęcia:

Ważna wylotówka z Warszawy zamknięta. Drogowcy budują nowy most