Aktywiści alarmują o smogu

i

Autor: Aleksander Pych

Do wymiany "kopciuchów" coraz bliżej. W 2023 roku staną się nielegalne

2022-09-27 16:21

Zbliża się krańcowa data wymiany "kopciuchów" na ekologiczne źródła energii. Od 2023 roku będą one w Warszawie nielegalne. Ich posiadacze będą mogli dostać mandat. Ratusz dofinansowuje ich wymianę. Można zgarnąć rekompensatę na poziomie 70%.

Jeszcze dużo pracy

Wymiana wre, jednak jeszcze sporo "kopciuchów" czeka na zastąpienie przez ekologiczne źródła energii. Do wymiany jest jeszcze około 7500 kotłów na węgiel i drewno w stolicy.

- Jest to dobra informacja w tym sensie, że początkowo, kiedy my zaczynaliśmy działania antysmogowe, miasto tę liczbę szacowało na 18 tysięcy sztuk - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Polecany artykuł: Wirtualna moda coraz popularniejsza. W Warszawie specjaliści branży opowiedzą o NFT

Smog - bardzo szkodliwy dla zdrowia

Według statystyk - z powodu chorób układu oddechowego w Warszawie mamy kilkaset hospitalizacji rocznie. Ratusz dofinansowuje wymianę tak zwanych kopciuchów na ekologiczne źródła pozyskiwania energii. Dotacja refundująca koszt wymiany pieca wynosi 70%.

- Od 1 stycznia kopciucha nie będzie można mieć, a my najpewniej nie będziemy już dawać żadnych dotacji na wymianę źródła ciepła. Można dostać mandat i grzywnę, a nie dotację. Dlatego chcemy, żeby jak najwięcej osób skorzystało z dotacji - mówi Magdalena Mołochowska - dyrektor koordynator do spraw Zielonej Warszawy.

Nie trzeba biegać po urzędach, żeby wypełnić wniosek o dotację, można to zrobić online. Wystarczy wejść na stronę internetową urzędu miasta, tam znajduje się więcej szczegółów.

Ulica Krucza jak hiszpańska La Rambla? Pojawiły się wątpliwości, aktywiści zwołali konferencję

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….