Dodatek stażowy. Co to jest?
Praca to wielka część naszego życia, dzięki której możemy zarobić na nasze utrzymanie. W niektórych zawodach przysługuje dodatek stażowy, który na pewno będzie mile widzianym zastrzykiem pieniężnym. Warto sprawdzić, czy nasza praca się do takich zalicza. Znajdujesz się w tej grupie zawodowej?
Dodatek stażowy to instrument pozwalający na zwiększenie wynagrodzenia po przepracowaniu odpowiedniego okresu. Nierozerwalnie związany jest on ze sferą budżetową, jednak nie ma przeszkód, by takie rozwiązanie funkcjonowało także w sektorze prywatnym.
Czytaj także: Dodatek węglowy 2023. Czy świadczenie zostanie przedłużone?
Dodatek stażowy. Komu przysługuje?
Dodatek stażowy nierozerwalnie związany jest ze sferą budżetową. Należy się:
- nauczycielom,
- samorządowcom,
- pracownikom służby zdrowia,
- służbom mundurowym (policjanci, strażacy i żołnierze).
Dodatek za staż pracy jest postrzegany jako przychód na takich samych zasadach jak wynagrodzenie. Dlatego też podlega nie tylko zapisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), ale również obowiązkowemu oskładkowaniu.
Dodatek stażowy. Jak jest naliczany?
Dodatek za wysługę przyznawany jest na różnych zasadach, jednak najczęściej będzie to 5 proc. miesięcznej pensji zasadniczej po przepracowanych pięciu latach. Następnie wartość ta wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy. Maksymalna stawka premii stażowej wynosi 20 proc., choć w przypadku służb mundurowych (policja, straż, wojsko) może wynieść nawet 35 proc. po 35 latach pracy.
Czytaj także:
Urzędnikom państwowym, którzy przepracowali pięć lat, przysługuje premia za wysługę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Jej wysokość rośnie z każdym rokiem o 1 proc., aż do poziomu 20 proc. po przepracowaniu co najmniej 20 lat. Takie same stawki dotyczą m.in. pracowników samorządowych, pielęgniarek czy kolejarzy.
Nauczyciele otrzymają dodatek stażowy już po czterech latach pracy, jednak jego wysokość wyniesie wtedy 4 proc. pensji. Po każdym kolejnym roku stawka rośnie o 1 proc., aż do poziomu 20 proc. po przepracowanych 20 latach.
Zobacz zdjęcia: Dzień Strażaka 2023. Obchody w jednostce ratowniczo-gaśniczej przy ul Płaskowickiej 40