Drna

i

Autor: Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https/commons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=60713990 Drna

RZEKA POD ULICAMI WARSZAWY - aktywiści chcą jej odkopania

2022-05-24 13:47

Niegdyś była to druga po Wiśle największa rzeka płynąca przez Warszawę. Dziś na powierzchni praktycznie nie ma po niej śladu. Jej nurt wciąż znajduje się jednak gdzieś pod ulicami miasta. O jej istnieniu przypomnieli ostatnio aktywiści. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Przecinająca Warszawę Wisła to dla wielu osób symbol naszego miasta. Mało kto jednak wie, że niegdyś przez stolicę płynęło więcej rzek, zaś największą po Wiśle była Drna (zwana też Drzasna lub Drzęsna). Jeszcze w XIX Drna miała duże znaczenie gospodarcze - wzdłuż jej brzegów stały młyny wodne, browary i garbarnie. Był to jednak schyłkowy okres jej historii "na powierzchni". Jej wody stopniowo opadały, a w końcu, dla poprawienia stanu sanitarnego Żoliborza, połączono ją kanałem Metzlowskim z rzeką Polkówką, by skierować płynące nią ścieki poza tereny mieszkalne. Gdy powstawała Cytadela Warszawska, Drna została całkowicie skanalizowana, a wkrótce zabetonowana. Obecnie praktycznie nie ma po niej śladu, jednak uważni mieszkańcy natkną się na krótkie odcinki jej nurtu. Jej korytem poprowadzono na przykład fragment fosy otaczającej Cytadelę. O istnieniu tej zapomnianej rzeki przypomnieli ostatnio aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Na zaproszenie Muzeum Woli, wraz z Siostrami Rzek (Cecylia Malik) i Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" zorganizowali... "pieszy spływ" Drną. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

"Pieszy spływ" Drną - niecodzienny happening w Warszawie

Drna swoje źródło miała na terenach dzisiejszej Woli, w rejonie, gdzie obecnie znajdują się ulice gen. Józefa Bema i Płocka. Dalej płynęła na północ szlakiem, który wyznaczają teraz ulice Okopowa i Stawki. Rzeka "przecina" plac Inwalidów i uchodzi do Wisły w okolicach dzisiejszej ul. Czujnej.

Polecamy - FB ESKA Warszawa News - informacje ze stolicy i regionu

Czego warszawiacy oczekują od nowego komendanta straży miejskiej?

Na około 6-kilometrowym odcinku jej dawnego nurtu w niedzielę, 22. maja odbył się "Pieszy spływ". To Happening zainicjowany przez Muzeum Woli przy współudziale stowarzyszenia Miasto Jest NaszeSiostrami Rzek wraz performerka Cecylią Malik Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz". Uczestnicy i uczestniczki przeszli przez ulice miasta z hasłem "Odkopmy Drnę - niech znowu płynie na powierzchni" oraz tabliczkami z Drną i nazwami innych ukrytych rzek.

Drna znów popłynie przez Warszawę?

Niewykluczone, że mieszkańcy i mieszkanki Warszawy znów ujrzą nurt Drny, choć nie na całej długości.  Mówi się bowiem o możliwości odtworzenia Drny na jej końcowym odcinku.

Niech płyną! Inne rzeki Warszawy - wystawa w Muzeum Woli do 29. maja

Pieszy Spływ był wydarzeniem towarzyszącym organizowanej przez Muzeum Woli wystawie "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". Do niedzieli, 29. maja, można na niej poznać historie Drny i innych rzek, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Częścią wystawy są też pytania o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie oraz przedstawienie działalności aktywistycznej Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku Muzeum oraz na stronie wystawy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!