Jak wynika z podsumowania, do siedziby biura przy ulicy Dzielnej 15 w Warszawie w 2020 roku przyniesiono m.in. 327 telefonów, 206 zegarków, 48 tabletów, 37 rowerów, 26 laptopów, 15 czytników e-booków oraz siedem aparatów fotograficznych. Na przechowanie trafiło też 19 łańcuszków, 12 pierścionków i osiem obrączek znalezionych na terenie miasta. Znalezione rzeczy trafiają do biura przede wszystkim z instytucji takich jak policja, straż miejska, Metro Warszawskie, Lotnisko Chopina, Centrum Nauki Kopernik, stołeczne kina i centra handlowe.
Zgubione rzeczy - jak odnaleźć właściciela?
Pracownicy biura oprócz przechowywania rzeczy starają się też odnaleźć ich właścicieli. Dzwonią pod numery telefonów znajdujące się na wizytówkach pozostawionych w teczkach i dokumentach, korzystają z ostatnio wybieranych numerów w telefonach komórkowych lub kontaktują się drogą mailową jeśli jest to możliwe. W przypadku rzeczy, które nie zawierają jakichkolwiek danych kontaktowych, do właścicieli wraca rocznie zaledwie około siedem procent rzeczy. Rzeczy przechowywane są przez dwa lata od dnia znalezienia. Po dwóch latach prawo własności przechodzi na znalazcę - pod warunkiem, że odbierze rzecz w terminie 21 dni. Jeśli tak się nie stanie właścicielem rzeczy staje się na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o rzeczach znalezionych m.st. Warszawa. Takie rzeczy są następnie nieodpłatnie przekazywane komórkom organizacyjnym urzędu miasta, jednostkom pomocniczym lub jednostkom organizacyjnym.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!