szkoła

i

Autor: Michał Rawa

Egzamin ósmoklasisty 2023

Egzamin ósmoklasisty 2023. Co będzie na teście? Czego boją się uczniowie? Zapytaliśmy ich!

2023-05-23 8:48

We wtorek, 23 maja ruszył egzamin ósmoklasisty 2023, do którego podchodzi ponad 500 tys. uczniów z całego kraju. Nasz reporter odwiedził jedną ze szkół w Warszawie, aby sprawdzić, jak czuje się młodzież przez pierwszym tak ważnym dla siebie testem. Rozmawiał również dyrektorką placówki, która m.in. zwróciła uwagę na tegoroczny problem z kumulacją roczników.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - kiedy?

Egzamin ósmoklasisty ruszył we wtorek, 23 maja, kiedy to uczniowie mierzą się z językiem polskim. W środę, 25 maja młodzież napisze test z matematyki, a w czwartek, 26 maja - z języka obcego nowożytnego.

Przystąpienie do egzaminu umożliwi nastolatkom ukończenie szkoły podstawowej. Im lepsze wyniki osiągną, tym większe szanse będą mieli na dostanie się do wymarzonego liceum czy technikum. Warto pamiętać, że może się to okazać trudniejsze ze względu na tegoroczną kumulację roczników.

Czytaj również: Warszawa najlepszym miejscem do życia? Przed nią tylko Amsterdam, Wiedeń i Kopenhaga

Egzamin ósmoklasisty 2023 - co będzie? Czego spodziewają się uczniowie?

Aby zapytać, jak uczniowie czują się tuż przed startem egzaminów, nasz reporter wybrał się do Szkoły Podstawowej nr 103 na warszawskiej Sadybie. Jego młodzi rozmówcy nie ukrywali, że czują spory stres, gdyż doskonale wiedzą, jak ważne będą dla nich wyniki testu. Nie ukrywali również, że choć uczyli się do egzaminów przez osiem lat, ostatni tydzień nauki był najbardziej intensywny. Który spośród przedmiotów uważają za najtrudniejszy?

- Moim zdaniem najtrudniejsza będzie matematyka. Jest bardzo dużo wzorów i na pewno trudno jest je wszystkie zapamiętać. Bardzo problematyczne będzie też podstawianie wszystkich rzeczy i wydaje mi się, że języki obce również mogą być trudne - usłyszał nasz reporter.

Najmniej obaw u uczniów budzi test z języka polskiego. Młodzież spodziewa się, że przyjdzie im się zmierzyć z zadaniami do lektury "Kamienie na szaniec", która zresztą bardzo im się spodobała.

Nastolatki nie ukrywają również, że czas nauki w pandemii był dla nich bardzo trudny. Liczą więc na to, że egzaminatorzy spojrzą na nich nieco bardziej pobłażliwie.

Egzamin ósmoklasisty 2023 oczami dyrektorki szkoły

Nasz reporter rozmawiał również z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103, Danutą Kozakiewicz. - Mam dobre przeczucia, ponieważ naprawdę wykonaliśmy bardzo dużo pracy. Jest to kolejne podejście do egzaminu, więc wiemy już, na czym to polega. Troszeczkę uspokojeni jesteśmy też w kwestii dzieci z Ukrainy, ponieważ nie jest to już pierwszy raz. Tym razem podchodzę więc nieco spokojniej do egzaminu ósmoklasisty i staram się przekonać moich uczniów, że wszystko będzie dobrze - podkreśliła nauczycielka.

Kozakiewicz zaznaczyła również, że jej placówka zazwyczaj osiąga w rankingach dobre wyniki. Ona jednak woli podchodzić do funkcji szkoły szerzej, patrząc nie tylko na wyniki w nauce, ale również atmosferę, czy pomoc dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Dyrektorka zgodziła się również z uczniami w kwestii trudności z egzaminem z matematyki. Jak podkreśliła, w innych szkołach młodzież ma podobny problem z przedmiotami ścisłymi. - Zdają sobie sprawę z tego, że egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Wystarczy do niego podejść i to gwarantuje ukończenie szkoły podstawowej. W tym roku jednak wynik jest bardzo ważny, ponieważ do szkół średnich idzie zwiększony rocznik - przekazała i podkreśliła, że w rekrutacji do liceów najważniejsze okazują się świadectwo i wyniki testów, o czym nastolatki muszą pamiętać. Nawet jeśli egzamin pójdzie słabo, będą musieli dalej się uczyć, jednak nie ma pewności, że trafią do szkoły pierwszego wyboru.

Kozakiewicz przypomniała, że piszący egzaminy rocznik ma za sobą bardzo trudne doświadczenia, takie jak izolacja w pandemii COVID-19 czy wybuch wojny w Ukrainie. Zdarzenia te przełożyły się na samopoczucie dzieci, u niektórych wywołując problemy psychologiczne. Poza tym jest to rocznik niezwykle liczny. - Ta młodzież, która jest bardzo nadwrażliwa, ma jednocześnie świadomość, że nie czeka na nich dużo miejsc. Wymarzona szkoła może być nieosiągalna mimo bardzo wysokich wyników i na świadectwie, i na egzaminie. Jest im ciężko - usłyszał nasz reporter.

Dyrektorka zaznaczyła, że wraz z innymi nauczycielami stara się uspokajać uczniów i powtarzać im, że mimo wszystko mają szanse. Dodatkowo, w przyszłości może się pojawić szansa przeniesienia się do innej placówki. Poza tym, nawet w szkole, której sobie nie wybrali, mogą trafić na świetną klasę oraz świetnych nauczycieli.

Autor materiału: Michał Rawa

Zobacz, jak wyglądał Warszawski Dzień Zwierząt 2023:

Targi Książki i Mediów Vivelo 2023. Dzień drugi